View Single Post
  #114  
Vechi 25.05.2010, 11:34:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Ok! Conferintele sunt deosebite, au o vigoare de exceptie! E viu!

Insa cartea aceasta cu Ortodoxia pe pamant romanesc....mi-a lasat un gust relativ amar. Si asta din cateva pricini:


- mentioneaza ca sustine financiar anumite institutii umanitare
- se autodeclara plin de dragoste
- are impresia ca trebuie sa le arate romanilor cum sa isi traiasca Ortodoxia
- se tot leaga de numele Pr. Rafail Noica
- mentioneaza anumite situatii care nu sunt chiar potrivite (faza cu incompetenta traducatoarei)....

Aceste aspecte nu sunt chiar in duhul cel mai ortodox! Dar, ok, omul arata ca nu e perfect. De aceea am zis, sa ia fiecare ceea ce este bun si de folos!
Nu sunt de acord cu tine.Desigur ca are lipsuri,dar unele afirmatii mai transante vin din felul lui unic de a fi.Asa este el,de aceea si face conferinte.Eu nu am gasit lucruri smintitoare la el,doar lucruri omenesti,este un jurnal sincer,cum nu stiu daca noi am putea sa-l tinem.Daca tu ai tine un jurnal,si ai avea unele lipsuri,ar trebui sa te declaram inselat? Cartea lui nu este o carte de dogmatica,ci un mesaj pentru cei simpli,pentru vremurile de astazi cand ar trebui o alta atitudine mai vie,mai directa;si as spune eu este experienta intalnirii unui om care a avut curajul sa vorbeasca cu Hristos.
Si este un om care traieste si acum intens,dovada ca se impartaseste saptamanal,lucru pe care mi l-am dorit si eu ,insa nu am reusit pana acum.
Daca vrem sa-l comparam pe Klaus,sa o facem cu noi nu cu Sfinti Parinti;eu cel putin acest criteriu il aplic.
La criticile tale asupra cartii,daca vrei sa insisti pe ele,ai faca mai bine sa dai cateva citate.
Referile la Noica de exemplu mi se par necesare pentru ca Rafail nu mai vorbeste cu nimeni deocamdata,apoi trebuie sa stin ca si Klaus este din aceeasi scoala a parintelui Sofronie de unde provine si Noica ....