View Single Post
  #9  
Vechi 19.06.2009, 14:20:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit ruju

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
In primul rand trebuie sa ne gandim la introspectie. Apoi sigur, ca sa nu deranjam pe ceilalti si sa trecem cat mai neobservati, parerea mea este sa acoperim cat mai mult. La Sfantul Mormant nu esti primita cu bratele goale, cu decolteu fata/spate si se prefera sa nu-ti acoperi capul dar sa nu-ti arati goliciunea.

Parintele Arsenie Boca condamna femeile care se prezentau in biserica in pantaloni. Credinta mea este ca sa nu-ti arati formele si sa smintesti barbatii- adica sa-i distragi de la rugaciune.

Parintele Cleopa Ilie spunea ca la biserica te duci ca sa-ti plangi pacatele. Multe femei in timpul Sfintei Liturghii au lacrimi in ochi sau chiar plang de-a binelea. Concluzia, fardate nu.

Atunci eu cred ca a te prezenta in biserica cu fusta scurta, decoltata si fardata este ceva nelalocul sau. Si cum vei saruta sfintele icoane cu ruj pe buze?
Apropo de ruj am vazut la greci este o cartulie la fiecare banca cu mai multe reguli in biserica: sa nu stai picior peste picior sa nu vorbesti si printre altele stergeti ruju de pe buze inainte de a intra in biserica ca minjesti icoanele.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote