View Single Post
  #88  
Vechi 01.06.2007, 08:26:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Daca ma deranjeaza prostia, inseamna ca sunt prost?
Daca ma deranjeaza minciuna, inseamna ca sunt mincinos?
Daca ma deranjeaza curvia inseamna ca sunt curvar?

Sa continui...anca? Cam multe exceptii...
Si apoi tu zici: `Dar daca te deranjeaza la cineva de exemplu ca vorbeste prea mult, ar trebui sa arunci o privire in interiorul tau si sa vezi daca nu esti tu acela care vorbeste pra mult`. De unde stii ca nu m-am uitat deja?

`Apropos de ignoranta si incultura: au fost asemenea oameni care au ajuns sa fie bine placuti lui Dumnezeu, caci El priveste la smerenia si sfintenia omului. Restul i le da Dumnezeu, atat cat are nevoie omul. Asta insa nu are darul de a impínge omul la lenevie.` VORBARIE. Eu nu vorbeam de cultura ca de o virtute, ci ziceam ca aia care nu sunt pregatiti sa nu zica ca aberatiile lor sunt invatatura Bisericii. Esti incult, tine incultura pt. tine... esti slab informat, nu dezinforma... PRICEPI? ?


`eu iti spuneam sa nu-ti atintesti privirea la distanta,cata vreme si langa tine e cineva care are nevoie de ajutor, dar lucrul cel mai important era, ca desi oamenii intind mana dupa milostenie, noi in loc sa-i ajutam, dam sfaturi altora sa o faca sau ignoram cererea lor total. Adica, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

Nu imi atinteam privirea nicaieri... STII CE E ALA UN EXEMPLU? Am preferat Africa, pt. ca era un exemplu perfect pt. a arata o situatie in care oamenii au nevoie de ajutor... si continentul asta refelcta cel mai bine posiblitatea de a face caritate... TU O FACI UNDE VREI.... IDEEA era sa faci....

`nu crezi ca traim intr-o perioada de cernere, in care cei cu talantii inmultiti primesc si talantii de la ceilalti, care nu si-i-au inmultit? Crezi ca e ceva intamplator in lume? Oare nu asa a lasat Dumnezeu , ca in vremurile cele de pe urma sa dispara credinta? Se pregateste venirea antihristului si asta nu se intampla de pe o zi pe alta ci in timp. `

NU. Nu cred ca traim o apocalipsa sau daca o traim nu inseamna ca trebuie sa avem mentalitatea asta... Datoria noastra este tocmai sa ne oprim in vartejul asta nebunesc si sa ii luam pe cei cazuti cu noi... Nu sa zicem: `Asta e, orice razboi are victime...` Eu cel putin nu pot sa zic asta.


`Ecumenistii ortodocsi au intentia, asa cum spui si tu, odin, sa se limiteze la ceea ce e sanatos, adica revenirea tuturor la adevarata credinta`. Ecumenismul nu se rezuma la asta. AI INTELES IARASI PE DOS...



Nu am gasit nicaieri, ca prostia ar fi un pacat. Oricum e relativa, si nu are legatura cu inteligenta, ci cu prestatia, care se asteapta de la cineva. Daca
Reply With Quote