View Single Post
  #84  
Vechi 31.05.2007, 20:41:52
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

1. Cred ca cei care conduc Biserica (sf Sinod) stiu foarte bine ce zic Sf Parinti (mai bine decat oricare dintre noi separat si impreuna) motiv pentru care le dau credibilitate.

2. Biserica noastra in mod oficial se implica in miscarea ecumenica, exista o saptamana a rugaciunii ecumenice (luna ianuarie)cand se fac rugaciuni in comun si alte manifestari la care participa majoritatea ierarihilor (am postat in acest sens exemple) Uite un ex de la Sighisoara http://www.zi-de-zi.ro/fullnews.php?ID=19989

3. cati dintre cei care ati postat la acest subiect ati participat la o intalnire cu caracter ecumenic? Eu am participat la doua Reprezentanti ai mai multor biserici ne-am adunat sa dicutam despre strategii de implicare sociala a Bisericii, proiecte pentru diferite categorii sociale. Dupa acest schimb de experienta fiecare se intorcea in tara lui unde, in Biserica in care apartinea disemina informatiile, punea in aplicare cele invatate, exista posibilitatea unei colaborari si implementare a unor proiecte comune. MFoarte multe proiecte sociale s-au desfasurat cu bani primiti din fonduri externe (de cei de o alta religie, care in numele lui Dumnezeu vor sa ajute comunitatea) Intalnirile incepeau cu rugaciune (fiecare religie era programata intr-o zi, in una protestantii citeau rugaciunile lor, noi si altii) Nu am simtit in nici un fel ca am facut vreun compromis dogmatic la nici un nivel si nici nu au fost discutii teologice.

3. personal cred ca oricare din aceste religii ofera un drum valid catre Dumnezeu/ mantuire doar ca pentru mine ortodoxia reprezenta cea mai frumoasa optiune E ca si cum ai merge spre un varf de munte dar una e sa mergi pe o cale frumoasa si alta pe aratura (te poti rataci mai usor, e mai greu, mai putin frumos) Consider ca doar intamplarea a facut sa ma nasc intr-o familie ortodoxa Puteam la fel de bine sa fiu protestanta sau tibetana De mica as fi stiut ca aceea e calea cea adevarata si as fi considerat-o ca atare. Fiecare avem un potential / o dispozitie spre spiritualitate pe care o cultivam in sanul unei anumite religii

Imi place limbajul ortodox, sunt impotriva actualizarii limbajului Duh e diferit de spirit iar madularul e madular...toate cuvintele cred ca au o anumita incarcatura iar cele din ortodoxie cred ca sunt cu adevarat deosebite Chiar daca par de neinteles undeva sufletul nostru romanesc le stie.

Pot vorbi oricui despre ortodoxie asa cum o traiesc eu si pot accepta ca oricine sa mi vb despre religia lui fara a simti nevoia sa il conving ca eu sunt Adevarul
Reply With Quote