View Single Post
  #26  
Vechi 28.04.2011, 21:59:18
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Buna seara. Eu as vedea filmul asta ca re-aducere aminte, re-memorare.Sau medicament:)Pana la urma nu conteaza denumirea produsului, ci produsul in sine.
Spunea cineva aici ca accentul ar trebui sa cada pe Invierea Domnului si nu pe patimile Sale, ca filmul ar fi crud, etc.A trece cu vederea tocmai faptul ca El S-a intrupat pentru a sterge pacatele oamenilor prin aceasta patimire, cred ca este ...o greseala.Cum spunea si goldest, trebuie sa ne reamintim ce inseamna patimi(schingiuirea, tortura functionau acum mai bine de 2000 de ani si functioneaza si azi si ele nu sunt smulgerea unui fir de par sau scrantirea unui deget).
Da, transmiterea mesajului vizual si auditiv este mult mai profunda, mai agresiva decat un mesaj scris insa tocmai de aceea are un impact mai profund(citim ca Iisus S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat.Nu e prea dur cuvantul "patimit" cand il citim nu?Dar cum este cand vedem patimile?)Si repet, trebuie sa ne reamintim ca Mantuitorul a patimit pentru pacatele noastre.
Inchei spunand ca sigur, parerile sunt impartite, insa cred, ca si goldest sau altii, ca acest film, punand tocmai accent pe raul uman facut Omului si omului, este un film medicament:).
Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote