View Single Post
  #28  
Vechi 27.11.2023, 21:32:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul


Sa vedem contextul intreg:
Citat:
1 Corintieni 3, 10-15
10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un înțelept meșter, am pus temelia; iar altul zidește. Dar fiecare să ia seama cum zidește;
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.
12. Iar de zidește cineva pe această temelie: aur, argint, sau pietre scumpe, lemne, fân, trestie.
13. Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia.
14. Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.

....... Daca ai zidit pe temelia Iisus Hristos adica in Biserica instaurata de El la Cincizecime, te vei putea mantui chiar daca ai zidit lemne si trestie, dar tot ce ai facut va arde si judecata va fi aspra.

Oare cei care nu zidesc nimic pe aceasta temelie, ei respigand Biserica pe temeiul ca au primit ei revelatie speciala si stiu mai bine ca Biserica lui Hristos, ei pentru ce vor fi judecati? Pai ce a patit sluga care nu a multiplicat talantii dati?
Pai tu asta ai cautat in context si n-ai gasit, sa ne spui cum se mantuieste pagubitul(sluga cu talantul ingropat), nu? Sau altul(nu acelasi?) care a construit cu lemne si trestie?

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Foc = judecata. Toti vom fi judecati.
In afara de cei care trec direct de la moarte la viata.

Daca tu corectezi ca focul nu-i karma, ci judecata, atunci subliniez ce am mai spus ca in karma este judecata particulara care stabileste si cum urmeaza sa sufere "pagubitul" pentru a plati si dobanda pentru talantul ingropat(lemne si trestie). Fiecare moarte are o judecata particulara.
Si temelia e Iisus Hristos, Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote