Subiect: Crezi în semne?
View Single Post
  #10  
Vechi 11.01.2012, 13:45:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Sigur ca da, ai dreptate! Dar cand auzi de astfel de povesti cu cei trei monstri teribili - 6, 6 si 6 - si altele asemanatoare, e mai mult tragic decat comic, daca stai sa te gandesti ca mintea umana mai poate fi incetosata de legende si mituri macabre, pe care le ia ad literam si in jurul carora isi tese intreg sistemul de valori si principii.
Eu ii inteleg intr-o anumita masura pe acesti oameni. Este vorba despre nevoia fiecaruia de a fi special, de a fi in centrul atentiei. Stiu sunt unii care spun ca nu le place si unii care chiar reactioneaza "nefericit" cand sunt in centrul atentiei, dar nu pentru ca asta ar fi problema,ci pentru ca nu pot sa faca fata situatie. Atat. Dar toti am vrea sa fim "alesi". Sa avem o "misiune speciala" de la Dumnezeu. Si unii astfel cauta "semne". "Semnele" le arata ca sunt "alesi".
La fel se intampla si cu nevoie oamenilor de "fericire". Toti ne dorim diverse lucruri. E cineva care crede ca ceea ce isi doreste nu i se va implini (nu ma refer la ceea ce spune altora, sau siesi, ci la ce crede)? Nu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote