View Single Post
  #157  
Vechi 16.05.2007, 18:13:24
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ameera
Assalamualeikum
Eu am fost impreuna cu sotul meu la moschee in urma cu o saptamana sa vorbim cu imamul despre casatorie...
Ca doi tineri casatoriti ce suntem aveam nevoie de putina indrumare si consiliere matrimoniala din partea cuiva ce cunoaste bine religia...
Si spre surprinderea mea (totala!) am aflat ca sotul meu trebuie sa imi fie recunoscator pentru tot ceea ce fac eu in casa pentru ca ,asa cum ne-a luminat surioara noastra mai sus (si ii multumesc nespus pe aceasta cale) , nu am obligatia.. si mai mult decat atat a spus ca gatitul este obligatia sotului!!!
El a spus ca el trebuie sa ii ofere sotiei adapost, hrana (ceea ce nu inseamna doar sa o cumpere si ca normal gatitul e una din atributiile sotului) , haine (el a spus cel putin de 2 ori pe an iarna si vara ...)
..dar bineanteles daca sotia il scuteste de unele din obligatii el poate sa renunte la ele dar trebuie sa fie recunoscator sotiei si sa o multumeasca pentru ca ii inlesneste infaptuirea obligatiilor fata de religie)
Dupa ce am terminat l-am intrebat pe sotul meu: e adevarat ca normal tu ar trebui sa gatesti(stupefiata fiind ) iar el foarte bosumflat de descoperirea mea raspunde: tu numai asta ai retinut din tot ce a explicat? ... m-am tavalit pe jos de ras fetelor!
Oricum ideea principala e ca DA nu suntem obligate sa ne ocupam de treburile casnice...
femeia in islam are nemarginita valoare si pretuire si nu e oprimata cum crede lumea ba din contra!
Toata munca noastra casnica o facem cu dragoste si din dragoste si este o virtute a noastra! Alhamdulillah cat de usor, de bine si frumos e sa fii musulmana sau sotie de musulman
Hehehe e buna gluma...ia da un search pe GOOGle : woman in islam, woman in Afganistan, woman in Iran, Woman in Iran, woman in Pakistan, Woman in Arabia Saudita, Woman in maroc etc. ai sa vezi ce inseamna sa fii FEMEIE in ISlam. Tu nu ai nici un drept! esti folosita ca un obiect sa faca mancare si copii si sa isi puna cortul in cap, iar sotul sa se descotoroseasca oricand de MARIA TA doar zicand ...ma doar in cur de tine ...pardon "divortez de 3 ori" :))))
Ce frumos apare islamul cand e parfumat si impodobit de imami inainte de casatorie sau cand un nou membru adera in islam si dupa....ai sa ii vezi mizeria....precurvie in rai, pedofilie, viol, sclavie, sinucidere, crima, jocul de-a dumnezeul ....fato fugi cat mai ai timp...si daca tot ai facut pasul asta nefericit maritandu-te primii ani de cauta pe net si oriunde, citeste cu ochii mintii coranul si sunnah si afla ce inseamna islamul