View Single Post
  #24  
Vechi 25.09.2011, 16:39:38
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation Ascultare de duhovnic

Fie ca Bunul Dumnezeu sa ne aiba pe toti in paza, sa ne intareasca si sa ne lumineze mintea ca sa facem voia LUI, caci asa zicem: "Faca-se voia Ta". Caci o stim prea bine ca El cu nemarginita Sa intelepciune si cu puterea Proniei Sale intoarce si raul in bine.
Este stiut si am mari dovezi a ascultarii fara cartire, chiar si atunci cand credem ca-i facem cuiva un favor neascultand sau crezand noi ca-l pagubim. MARE E PUTEREA HARULUI DAT TUTUROR PARINTILOR HIROTENITI!!!!
Eu m-as resemna in locul dv si m-as duce personal sa ma spovedesc si sa-i spun ca am hulit impotriva lui si mai rau impotriva Harului dat lui de Dumnzeu. Smerindu-va Dumnezeu va va lumina si va va calauzi pe drumul cel bun.
1_ DE DUHOVNIC MUSAI SA ASCULTATI FARA CARTEALA;
2_NU VORBESTE DE LA SINE; CI DE LA INSUSI DUMNEZEU, prin Harul care i-a fost dat la sfintirea sa ca preot;
3_PREOTUL NU FACE NIMIC CU SAU DIN RAUTATE; DAR POATE TREBUIE INTELES SI EL CA OM IN UNELE SITUATII 8DE EX: DACA SE SIMTE TULBURARE IN VORBIREA LUI; CACI NU STITI CAUZA ACELEI TULBURARI)
4_SFINTIA SA DUHOVNICUL ESTE SUB CANON SI NU POATE SA VA SPUNA NIMIC DIN TAINA SFINTEI SPOVEDANII, chiar daca persoana spovedita ar fi sotia dv legitima atat dpdv civil cat si duhovnicesc; Bucurati-va si-i urmati sfatul sfintiei sale, caci nu stiti de ce va opreste;
5_ASCULTAND DE DUHOVNIC INSEAMNA A NU CERCETA DE CE NU SI-A DAT BINECUVANTAREA SI SA NU INTREPRINDETI NIMIC IN ACEST SENS!!! INFRICOSATOR SA VA SI GANDITI LA ASA CEVA, E CA SI CAND AI PUNE MARTORI MINCINOSI IMPOTRIVA DOMNULUI IISUS; SA NU FACETI ASA CEVA; DOAMNE FERESTE SI NICI S NU-L PARATI, CACI ISUSI SFINTIA SA ESTE CONSTIENT DE GREUTATEA SI MAI ALES SE RESPOSABILITATEA HOTARIRI CANONULUI DAT, CACI EL NU DA SOCOTEALA NIMANUI INAFARA DE INSUSI DUMNEZEU SI SFINTIA SA ESTE CONSTIENT DE ACEASTA.
6_Sfintia sa va puine la slujbe nu sa va blesteme, ci isi ia insusi povara de a se ruga ptr dv sa va fereasca de rau, ca sa mergeti pe calea cea buna. Sa nu credeti ca tot ce e frumos pe dinafara e si inauntru frumos, NIMIC NU TINE O VESNICIE, CI NUMAI IMPARATIA LUI DUMNEZEU!!!
EU NU SUNT Partinitoare nici nu stiu de unde sunteti si nici pe duhovnicul dv nu-l cunosc, in Romania nu am fost de 8 ani de zile, cu fratii si surorile suntem legati numai prin duh si rugaciune.
__________________________________________________ __________________________
UNA DIN ISTORIA NEASCULTARILOR MELE. iNTR-O ZI AM FOST LA sFANTA BISERICA SI AM FACUT CEVA; PTR MINE NEANSEMNAT: iNALTPRESFINTIA SA mITROPOLITUL NOSTRU SERAFIM MI-A ZIS: "Sa veniti acum si sa mancati cu noi la masa, sa va intariti", In sinea mea mi-am zis "Ptr o nimica toata sigur ca nu merit aceasta si apoi ei au jurat sa traiasca in saracie si eu sa merg sa-i pagubesc?",la pasul uŽrmator imi spune acelasi lucru si egumenul manastirii noastre, Eu gandindu-ma: "A si asa trebuie sa cumpar ceva dintr-un magazin de electronice, care nu era departe de Sfanta Biserica si de Manastire, nu mai pierd vremea". Si am plecat, fara sa tin cont de nimic. Este numai un drum scurt dar am pierdut foarte mult tipm! Pe acel drum scurt a fost blocaj, in curte unde erau locuri de parcare nu se putea inntra, bariera automata fiind defecta, eu neluand in seama aceasta merg cu masina pana la bariera, ceilalti lasandu-ma sa trec, ei stiind ca nu se poate face nimic. Socata m-am smerit cu gandul ca aceasta este rezultatul neascultarii mele. Si chiar atunci, fiindca m-am smerit imi vine in gand sa intreb daca a anuntat cineva defectul, la care mi s-a raspuns ca nu a facut-o nimeni. Am oprit motorul, am inchis masina si am mers sa anunt, eu fiind prima la bariera din toata coada ce a fost si au mai trecut 20 de minute pana s-a rezolvat problema. Asa ca cea pagubita am fost eu din toate punctele de vedere, ba si mai rau ca nu am dat ascultare.
__________________________________________________ __________________________
Lasati grijile in seama lui Dumnezeu si rugati-va, ca totul se rezolva, chiar si ce noua ni se pare de nerezolvat.




QUOTE=clujeanul33;402696]Doamne ajuta!

Ma adresez tuturor cu rugamintea de a-mi sa un sfat in legatura cu o situatie de viata autentica si reala..

Pe scurt, vreau sa stiu daca este normal / moral / canonic urmatoarele actiuni ce le-a facut in duhovnic (nu vreau a judeca, de asta nu am pretentia sa spun ca el e asa si eu sunt mai drept ca el, ci vreau sa stiu DACA MAI SUNTEM DATORI CU ASCULTAREA FATA DE EL SAU NU)..
Iata faptele:

1. Refuzul repetat de a da binecuvantare pt casatorie, neinvocand niciodata motive canonice

2. Mi-a spus: "Daca nu o lasi in pace, te voi pune la slujbe" ceea ce a si facut si am avut multe dificultati in ceea ce priveste problemele materiale, cu serviciul, cu chiria, etc..

3. Mi-a spus: " Nu te iert si nu te dezleg de ce ai facut" referindu-se la pacatele facute cu fiica duhovniceasca cu care ceream casatoria

4. Nu a vrut sa cerceteze situatia reala de la bun inceput dintre noi, si mai ales faptul ca o trimisesem sa ceara biecuvantare pt casatorie, cand nu facusem nici un pacat, nici macar nu ne tinusem de mana.
Apoi a spus ca nu trebuie sa se casatoreasca ca nu e voia lui Dumnezeu, apoi ca e prea in varsta, apoi ca e bolnava si ca nu voi avea grija de ea, apoi ca nu vor parintii ei, apoi ca am facut pacate, etc..

5. Nu vrea sa ma primeasca la spovedanie, m-a primit "de ochii lumii" si nu m-a lasat sa spun nimic, apoi mi-a dat canon sa o las in pace

6. Mi-a spus in fata, direct ca sunt bolnav mintal si ca sa merg sa ma tratez

7. Mi-a spus ca: "Nu-ti permit sa-mi spui mie ca nu stiu tot adevarul dintre voi, si gata, lasa-ma ca ma enervezi"

Pe scurt cam astea sunt faptele, si repet, nu pt a-l judeca sunt aici, ci pt a ma ajuta sa-mi spuneti de este canonic ceea ce spune si face si daca se cuvine ca ea sa asculte in continuare de el in conditiile astea sau sa-l lase.

Va multumesc anticipat si va cer iertare pt cei ce ma considera cu mult prea infantil in trairea ortodoxiei pt postarea acestui subiect..[/quote]
Reply With Quote