View Single Post
  #19  
Vechi 17.06.2011, 18:13:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Laura, eu sunt printre aceia care nu ar pleca din tara, doar asa, in excursii. E drept insa ca am unde sta si ce manca, multumesc lui Dumnezeu. Cum a zis si lore, e bine sa te plimbi nestingherit printre ai tai, sa vorbesti limba, sa mergi la ce biserici si manastiri vrei...Trebuie sa ai si o anumita structura sufleteasca sa adaptezi acolo. Sunt de parere ca daca nu reusesti sa razbati in tara ta, e foarte greu sa razbati in alta parte, daca din start intorci spatele si renunti la ceea ce ai fi putut face aici, ce-i drept, cu mult mai multa truda si cu mai putina rasplata. Mie mi-a placut sa studiez in Romania, sa stii ca am colegi care au studiat in afara, in Europa, si s-au intors aici cu diploma si nu si-au gasit serviciu, nu impresioneaza pe nimeni o hartie, ci ce stii sa faci. Mai ales in domeniul tau, se cere foarte multa experienta, nu diplome.

Eu una te felicit ca ai curajul sa spui ca nu mai vrei acolo si ca a fost o decizie gresita. E mare lucru la 19 ani sa ai asumi o asemenea hotarare, sa ai niste valori atat de clare.O sa vezi ca daca ai inradacinate acestevalori, restul osa vina de la sine, pentru ca vei sti cum sa reactionezi la evenimentele care se vor ivi. Oricum,Dumnezeu nu lasa pe nimeni de izbeliste si are un plan pentru fiecare.

Totusi, intoarce-te aici numai daca ai unde sta si ce manca, nu te baza ca vei castiga cine stie ce in facultate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.