View Single Post
  #7  
Vechi 23.01.2012, 01:09:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Din cate am inteles, canoanele bisericii ortodoxe impiedica preotii sa se implice in politica in calitate de presedinti, ministrii , senatori . In situatii exceptionale nu stiu dar in general intelegerea mea e ca oamenii Bisericii nu pot detine functii de presedinte, senator etc...in anumite cazuri.
Oricum pentru ca o rugaciune face cat un nr infinit de actiuni, implicarea se poate face prin rugaciune pentru pace, prosperitate si rezolvarea problemelor sociale.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Buna intrebare , dar cel putin le vor lua in considerare .

O alta intrevare ar fi :
Credeti ca daca Biserica ar hotari sa se implice in politica prin reprezentanti de specialitate ar putea cineva sa o impiedice? multi si bine organizati.

Adica daca maghiarii in ciuda faptului ca in Constitutie sint interzise partidele de orientare etnica sint prezenti in parlament cu o Uniune care functioneaza ca un partid de ce sa fie Bisrica neamului mai prejos ?
De ce nu ar putea fi si ea prezenta sub forma unei Uniuni -care sa nu primesca bani pt campanie ca restul partidelor- dar sa participe la fel ca si UDMR in alegeri ..

Adfica daca ea face treaba buna acolo unde este acum- atita cit e omeneste posibil- de ce nu ar face la fel de bine si in politica?

Si poate asa ar indrazni si alti oameni de bine sa intre im poltica si sa se implice .
Totul e sa sti cum sa te feresti de infiltrati iar daca esti in maura sa-i depistezi inainte de a face ceva atunci iti poti sorta si oamenii in interior incit sa dea randament maxim acolo unde ii asezi.

Last edited by spre_rasarit; 23.01.2012 at 01:32:37.
Reply With Quote