View Single Post
  #301  
Vechi 18.03.2010, 20:51:03
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mai ory, eu inteleg ce spui, dar nu vad nici un sens sa ne raportam la ce vedem in jur. Pana una alta, noi traim viata noastra, nu a societatii, cu gandurile noastre, nu ale societatii. Observatul moravurilor si raportatul la ceilalti nu face decat sa ne imprastie mintea. Daca in microuniversul nostru familial reusim sa ne gestionam intr-un anume fel trairea, ce importanta are ca suntem in 2010? Oare hormonii nostri sunt altii decat ai celor din secolul I? Sunt mai multe sexe, in afara celor doua? Avem noi alte nevoi fiziologice si psihologice decat aveau inaintasii nostri? Ne-au crescut ceva creiere in plus in ultimii doua mii de ani, si nu am invatat eu la scoala?

Nu cred ca Miha-Anca a zis ca o casatorie alba ar trebui sa fie norma, dar este o optiune, nu inteleg de ce e o problema faptul ca unele cupluri aleg sa faca asta. Nici eu nu practic (lol, la varsta asta) dar ce treaba am sa ii critic pe altii care aleg sa traiasca in curatie, chiar daca eu nu pot?

Mie vremurile nu mi se par importante, pentru ca pot fi foarte bine ignorate de cine vrea asta. Nu trebuie sa facem amor de 5 ori pe saptamana pentru ca asa scrie in Cosmopolitan ca e sanatos, nu trebuie sa purtam neaparat fusta scurta pentru ca asa e trendul in primavara 2010.

Deci "viata din jur", ca spectacol de varieteu, e fix zero barat. Singurul lucru la care nu avem voie sa fim imuni e suferinta aproapelui. In rest putem linistiti sa dam /ignore, pentru ca nu o sa ne judece Dumnezeu in functie de "viata din jur", atat timp cat ne-a dat ratiune, suflet si liber arbitru. Daca stiu ca fac altii x y z lucruri, ce, tre sa fac si eu? Ca sa ce?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.03.2010 at 20:53:08.
Reply With Quote