View Single Post
  #29  
Vechi 18.03.2022, 21:51:45
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Stăteam așa ca prostul, spun prost pt că îmi place să observ cât sunt de limitat, și meditam la acest an, ce de abia a început. Si observ un amănunt interesant. Suntem în anul 2022. Bun, și ce e cu asta? Ai descoperit cumva apa caldă măi țărane? Aș putea spune eu așa trufaș, că e mai mult decat caldă, chiar radioactivă:))). Evident îmi place să mă măgulesc cu retorici imbecile, însă ăsta e farmecul suspansului chiar dacă așa zisa "revelație" ar putea fi un fâs amărât al superficialității. Da și nu prea, ca să-l citez pe un contemporan al ștaifului dietei fast-food, domnul Lenghel "nu știu ce să zic" influencer:)). Așa că nu o să vă mai plictisesc mult cu subtilitățile și sub asurzirea gândurilor celor care citesc sătui de această tergiversare, o să spun răspicat cifra 22. Da, ați citit bine, cifra 22! De ce 22 și nu alt număr? Pt că Biblia se termină cu capitolul 22 versetul 21, lasând loc viitorului prin posibilitatea versetului 22. Interesant, nu? E ca și cum Apocalipsa începe cu anul 2000 și se încheie cu anul 2022 din punct de vedere al capitolelor, cât și al domniei omului pe pământ și lasă posibilitatea revelației lui Cristos odată cu sfarsitul versetului 21 și posibilitatea versetului 22. Ce spune versetul 21? "Harul Domnului Iisus Hristos, cu voi cu toți! Amin." Exact! Revelația harului lui Cristos să fie cu voi, adică să ajungeți să-L cunoașteți. Din acest motiv eu cred că domnia omului pe acest pământ prin națiunea unită sub dorința de putere și influența ia sfârșit. Adică, popoarele așa cum le știm vor suferii răni grave, ce va duce la o nouă mentalitate în ceea ce privește forma de existența civilă. Iar acest proces se poate produce doar prin război, evident mondial ce distruge puterea gigantului popor național în realitatea conștiinței, eliberând individul de această influență, făcându-l accesibil posibilității cunoașterii harului spiritual hristic fără ca societatea să influențeze această cunoaștere, așa cum la ora actuală ea se manifestă prin cea mai importantă armă de manipulare a comunității, religia.
Deci, eu cred că acest an nu se va sfârși până nu vom vedea distrugeri masive ale unui război mondial ce va marca conștiința societății pentru milenii de acum încolo, sau posibilitatea versetului 22 din capitolul 22 al Apocalipsei.
Reply With Quote