View Single Post
  #8  
Vechi 16.03.2010, 16:57:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Complicat intr-adevar.

Mi-ai spus ca tot de 2-3 ani au fost si despartiti, sa inteleg ca prietena ta a fost pricina sau ma rog, argumentul ultim pentru despartire?
Nu e de mirare atunci ca nu se intelege cu fosta sotia, oare nu o acuza ca "i-a furat barbatul"?
Daca ea a inceput o relatie cu el stiind ca e casatorit, chit ca vezi Doamne, sotia nu-l mai intelege, vrea sa divorteze, etc. a facut mare pacat.

Din punct de vedere crestin, singurul motiv valid de divort este desfranarea.

"Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter." (Matei 19:9) (valabil si pentru barbati)

Asta e o problema serioasa si daca prietena ta a calcat pe alaturi cu el in timp ce nici macar nu era divortat, ca sa nu mai vorbim de un motiv legitim de divort, si-a facut mare pacat si s-ar putea ca lucrurile sa nu iasa prea bine in final pentru ea.

Si din ce mi-ai spus tu e destul de limpede ca el nu este o persoana f. religioasa si nici nu-l arde prea tare dorul de ortodoxie.
De ce nu mai merge la baptisti stii? Ca de re-gasirea ortodoxiei nu prea cred ca se pune problema.

Mi-am dat seama cu varsta prieteni tale (daca el are deja doi copii si doar 4 ani diferenta intre ei) si daca a mai avut si o serie de esecuri in planul asta, e clar de ce se grabeste asa, nu neaparat ca il iubeste pana peste cap, s-ar putea sa fie si o doza de disperare la mijloc.

Dar daca tot nu vor sa se casatoreasca neaparat anul asta, lamureste-o ca e in interesul ei sa mai astepte un an, ca nu zboara porumbelul daca chiar porumbel este..

In schimb, mai bine un an de asteptare decat cativa de lacrimi.

Intre timp, sa-l ajute sa faca trecerea la ortodcsi, sa-l duca pe la biserica, sa-si ia amandoi un duhvnic bun, sa ia spovedania in serios (nu ca pe o formalitate) si poate ca intr-un an se vor limpezi apele.

Nu le dati un raspuns definitiv, tineti-va si voi aproape, va puteti deja exercita atributiile de potentiali-viitori nasi si sa va ocupati de catehizarea intensiva a lor, ca daca si ea e mai superficiala in credinta si si-a facut si pacate cu el, slabe sanse sa o apuce si el pe drumul cel bun.

Si binenteles si nu in ultimul rand, rugati-va ca Dumnezeu sa puna lucrurile pe drumul cel bun, indiferent care va fi acela.

Last edited by AlinB; 16.03.2010 at 17:02:18.
Reply With Quote