View Single Post
  #2  
Vechi 16.03.2010, 12:24:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se face o slujba speciala pentru cei care au fost botezati ortodocsi si au trecut la secte, pentru re-primirea in biserica ortodoxa.
El vrea sa devina ortodox sau pur si simplu e dispus sa accepta orice ritual ca pentru el sunt oricum fara valoare?

Si daca nu gresesc, pentru a doua casatorie nu se face slujba cununiei, ci se da un fel de binecuvantare, desi cred ca s-ar gasi si preoti care pentru un bunzuar plin, n-ar tine cont de aceste canoane.

Cazul este mai ciudat pentru ca pentru ea este totusi prima casatorie, nu stiu cum este corect dpdv canonic in cazul asta.

Dar eu mi-as face mai degraba griji pentru cat de serioase sunt intentiile lui, daca trece la ortodocsi doar pentru casatorie, iar pe urma o va apuca iar pe cai gresite si cu religia si cu familia?

Era de preferat ca pasul asta sa-l faca mult inainte de a exista "argumentul casatoriei", nu dupa.

Prima data de ce a divortat?
Cati ani au trecut de la divort?
La baptisti cum a ajuns?

Responsabilitatea care va revine ca nasi nu se rezuma doar la momentul casatoriei, ci si la viata lor duhovniceasca ulterioara, sunteti siguri ca e o povara pe care o puteti duce?
Reply With Quote