View Single Post
  #167  
Vechi 23.04.2024, 00:28:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e nimic penibil in explicatia mea, e adevarul, in schimb tu te incapatanezi sa ii scuzi pe rusi dand vina pe romani. In afara de ascuderea in pesteri cape pe vremea lui Decebal nu ai adus un alt argument. Romanii nu stiau daca germanii n-o sa castige razboiul si o sa ocupe zeci de ani tara, la fel cum polonezii si maghiarii nu au mai avut tara sute de ani, desi au fost regate puternice in trecut.
N-ai văzut că și BNR avea buncăre nu peșteri cum batjocorești tu ideea, tu crezi că alte țări nu au tot felul de ascunzișuri subterane, sau prin munți ?
Plus că nu se pune totul într-un singur spațiu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca tu esti mai prorus si decat rusii, in ziua de azi, nici rusii nu mai cred asta azi, desi credeau in primele zile ale razboiului, cand vedeau minciunile d ela televiziunile rusesti. Mai uitata-te si la alte surse decat cele rusesti, nu crede ca doar rusii spun adevarul.
Tu chiar crezi că rușii au vreun interes să ia la țintă civilii, eu nu cred asta, nu exclud că există soldați scăpați din mână care fac pe cont propriu unele situații.
Din ce am văzut la începutul războiului rușii i-au luat mai moale pe ucraineni, după aceea s-a intensificat, puteau face prăpăd cu bombe cu ghidaj încă din prima lună de război.

Citat:
La fel cum aproape toti romanii din Rep. Moldova stiu rusa, din cauza ca era limba obligatorie in timpul ocupatiei rusesti. Ucraineana o stiu ucrainenii, nu trebuie sa o stie rusii, nici limba romana nu se vorbeste la nivel mondial. Din ce am citit limba rusa este o limba mai nou fata de cea ucraineana, ambele limbi fiind formate avand la baza limba slavona vorbita in Rusia kieveana.
Eu vorbesc de tineri ucraineni până-n 35 de ani care știu fluent rusa, era obligatorie în școlile ucrainene, rusa prin anii 2000-2007 ?

Exact ce am zis eu că ucraineana e o limbă demodată, ambiguă, iar rusa e mai tehnică, mai nouă, înglobează mai multe soluții de exprimare, tu o făceai pe niznaiul la început când ziceam că ucraineana e învechită, că nu domnle că e propagandă asta.

Plus că rusa e limbă de circulație a unui spațiu destul de vast care depășește populația Rusiei, se vorbește chiar și în unele comunități din Iran ca să nu mai zic de SUA.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.04.2024 at 00:32:06.
Reply With Quote