View Single Post
  #161  
Vechi 10.04.2024, 19:20:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Lasă că mai bine au dat-o la ruși cu care au fost diferende pe tema Moldovei din timpul Țarilor, nu i-a acuzat nimeni de trădare pt asta dar ni se țin teorii despre cum ne-au furat rușii tezaurul.
Mă mir că nimeni în istorie nu și-a pus problema ce guvern de tâmpiți a fost să ducă tezaurul la ruși.
Cred ca nu ai inteles, tezaurul nu a fost dus de tot la rusi, ci doar pana se termina razboiul. Rusii l-au furat pentru ca nu au vrut sa-l mai dea inapoi, bolsevicii au pretextat ca e compensatie ca le-am fi luat Basarabia. Nemtii, austriecii si maghiarii (inclusv bulgarii) au furat tot ce au putut cand au ocupat Bucurestiul si sudul tarii. Nu era o alta alternativa pentru tezaur, rusii erau aliatii nostri in primul razboi. Dar rusii au fost mincinosi si fara cuvant in toata istoria lor.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-au o precizie așa bună bombele cu ghidaj, au o marjă de eroare, am văzut și în Donețk civili cu mațele împrăștiate de bombardament ucrainean, ăla era mai crâncen.
Zecile de bombardamente ale rusilor nu le-ai vazut, doar cel din Donetk. Urmaresti mai mult canalele rusesti, asa cum am spus?
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O parte s-au retras deliberat au minat anumite zone, au aruncat în aer infrastructură critică, feroviară, poduri, Stalin nu se aștepta să fie atacat de Hitler de aceia i-a ordonat lui Jukov să retragă militarii de la granița de vest.
S-au retras unde au apucat sa se retraga. M-am uitat acum, scrie ca au fost luati 3,35 milioane de prizonieri rusi in aceasta faza, ceea ce e foarte mult. In batalia Moscovei rusii erau in numar mult mai mic, abia cu diviziile din Siberia au egalat numarul nemtilor care atacau (in jur de 1 milion).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ucraineana chiar e o limbă depășită cu rusa deschizi uși în Est și chiar și în Asia, e și o limbă tehnică deopotrivă că a înglobat descoperirile lumii ruse, e și o limbă în care poți citi cultură una e să-l citești pe Dostoievski la origini, altceva e să îl preiei tradus.
Nu exista limba depasita, este limba ucrainenilor. Este vorbita de 33 milioane de ucraineni ca prima limba, Rusii au incercat sa o interzica si sa o inlocuiasca cu rusa, la fel cum au incercat si cu limba romana in Basarabia. Nu mai asculta toate minciunile spuse de rusi.
Reply With Quote