View Single Post
  #4  
Vechi 26.05.2009, 05:19:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O adevărataă comoară !

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Este minunata si foarte utila aceasta carte. Se poate comanda la Editura Agapis, str. Mentiunii, nr 7, sector 2, Bucuresti, tel. 021 241 06 73. Cunosc pe cineva careia insasi Preasfanta Fecioara Maria i-a aparut in vis si i-a poruncit: ,,Invata-i sa citeasca Psaltirea Maicii Domnului!

Eu simt mult folos si multa liniste cand citesc cate o catisma din aceasta carte dimineata pe nemancate. Ma apara in intreaga zi. Chiar de curand mi-am dat seama evident de acest lucru. Intr-o zi in care am citit o catisma din Psaltirea Maicii Domnului am fost protejata vizibil de o paguba de proportii, iar in alta, in care n-am citit-o, am simtit ca nu am mai fost ocrotita.
Psaltira Maicii Domnului, este structurată pe douăzeci de Catisme , având 150 de Psalmi. Cartea începe cu Închinarea către Preasfânta Născătoare De Dumnezeu și se încheie după Psalmul 150, cu Pomelnicul ce se recomandă a fi citit în fiece zi.
Psaltira Maicii Domnului este : "Întru Lauda și Preacinstirea Preasfintei Născătoare De Dumnezeu Și Pururea Fecioarei Maria". Se recomandă a fi citită alternativ cu Psaltira Împăratului și Proorocului David.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote