View Single Post
  #47  
Vechi 06.06.2008, 18:26:38
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ileana61
Pentru cei care clocotesc de ura "sfanta" impotriva asa-zisilor apostati am un sfat :
Stai linistita Ileana ca noi crestinii ortodocsi nu clocotim de nici o ura ci de dragoste pentru Hristos si Adevar!

Si apoi referitor la ce ai scris anterior, nu e bine sa iei exemple din Biblie cu Iona sau Iisus si sa le atasezi dupa cum intelegi d-ta facand stiu eu ce comparatii cu subiectul de la acest topic...
Sfanta Evanghelie e scrisa in Duh si doar de Oamenii Duhovnicesti poate fi "tradusa".

Pilda cu Iona pe care o amintesti tu au experimentat-o mai toti marii sfinti. Desigur, fiecare intr-o alta forma! Iti aduci aminte si de Sf.Ilie Tesviteanul, la fel de arzator si infocat pt dreptatea Dumnezeiasca... cum a pogarat cu rugaciunea sa foc din cer ca sa dea o lectie preotilor lui Baal... ca apoi sa se sperie si sa fuga de o femeie, fie ea si imparateasa, doar ca l-a amenitat cu moartea. Dumnezeu -la infatisat puternic si tot Dumnezeu la coborat, lasand sa intre frica in el.
Si lista poate continua... In definitiv, acestea sunt ingaduite de Dumnezeu pt smerire, intarirea credintei ca in final sa se ajunga la DRAGOSTEA DESAVARSITA.
E vorba de o treapta duhovniceasca peste care se trece printr-o incercare pe masura.

Si ca sa-ti raspund mai departe...ajuns la aceasta DRAGOSTE DESAVARSITA, pilda il avem pe Fiul Omului, Iisus Hristos, care desi se afisa in fel si fel de conjucturi "scandaloase", Dragostea Dumnezeiasca din El misca inima/sufletul acelor "pacatosi" incat ii aducea in acea stare de pocainta in care primeau Dragostea Lui, primeau Cuvantul Dumnezeiesc in sufletul lor intr-o renastere de 180grade, adica de la moarte la viata.
Daca o prostituata i-a spalat picioarele in lacrimi, s-a prostituat Iisus? a luat ceva de la ea? Nu, ci El ia dat Duh de Viata pt ca a primit Cuvantul Lui!
Daca a stat cu vamesii la masa, a trebuit sa fure si Iisus? Nu ci la fel ca si la exemplul de mai sus, apropiindu-se de cei care il primeau cu bunavoire, aceia luau de la Iisus Duh de Viata parasind pacatul.
Avea nevoie sa ia ceva Fiul lui Dumnezeu de la evrei, ori de la neamuri? Nu! Ci El a venit sa aduca Viata, sa ne scoata din "rahat" din moarte!

Deci, neortodocsii daca ar fi ascultat de Hristos ar fi cazut ca si desfranata ori vamesii din Biblie, cu lacrimi de pocainta la picioarele lui Hristos, la Adevar, la Ortodoxie!
Deci, cel care are Adevarul NU se "prostitueaza" ca sa atraga pe eretic la Adevar. Iisus ca LUmina Dumnezeiasca a intrat in casele pacatosilor (bisericile eretice) ca sa le impartaseasca, sa le dea si lor sa guste din bunatatile cele dumnezeiesti, poate-poate ori primi Cuvantul Lui si s-or intoarce la Adevar, s-or Lumina, deci nu a intrat in casele lor ca sa se impartaseasca dupa cu randuiala lor.

Tu zici ca Satana e prezenta in reactiile vehemente ale parintilor ortodocsi. Iar eu spun ca daca ar fi fost Dumnezeu in situatia aceea, greco-catolicii ar fi baut din pocalul ortodox...!

In final, ca sa nu ramana dubii despre cine are ADEVARUL... Biserica care n-a incetat pana in prezent sa dea SFINTI omenirii, aceea are ADEVARUL ...si apoi sa nu uitam nici SFANTA LUMINA la cine vine...

Si astea-s doar cateva cuvinte simple scrise la repezeala, sa-mi fie iertate greselile de ortografie...

Reply With Quote