Subiect: didacticismul
View Single Post
  #17  
Vechi 29.04.2007, 17:51:03
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Chiar ma gandeam ca este prea multa vorbarie si prea putina actiune si ca bine mi-ar fi daca m-as retine de a mai scrie pe aici. Dar si eu caut folos duhovnicesc, doar ca... stiti ce este Turnul Babel? Este ceea ce este acum: unul vorbeste una si toti, ceilalti, inteleg altele, chiar folosind aceeasi limba.

De cativa ani ma feresc a mai vorbi cu lumea despre cele ale ortodoxiei, doar daca imi cere un sfat ma straduiesc, cu ajutorul Domnului, sa-i dau pe cel mai potrivit capacitatii de intelegere a respectivului, dar in rest, nu dau margaritare la porci, nu-s eu Dumnezeu ca sa-i intorc. Ma intristeaza tare sa-i vad cum orbecaie prin intuneric, dar eu sa fiu langa ei cu sfatul bun atunci cand mi-l cer, in rest rugaciune pentru acestia.

Un parinte a spus ca ortodoxia se transmite de la un ins la altul, nu in adunari, ca iese o invalmaseala si mai rau se face. Din acest motiv cred ca forumul acesta nu este o forma potrivita de comunicare pentru a intoarce la dreapta credinta pe cei cazuti. Dar totusi avem nevoie de sfaturi... cum sa avem discernamant? asta e bun, asta nu... Doamne ajuta !

Uitati-va numai la ce am scris eu: "operatie la nas" in loc de "operatie estetica la nas"... si ce s-a inteles, si sigur sunt ca am facut mai multe greseli. Ce impact are asupra cuiva slab in credinta? Spune ca sunt absurd, ceea ce asa si este, avand in vedere ce a inteles el... ne exprimam diferit si intelegem diferit.

Dar totusi avem nevoie de indrumare, sa stiu ca si ala sau alalalt s-a infruntat cu un pacat sau altul si cum a scapat. In primul rand cred ca este nevoie de mai mare grija la ce scriem, cum scriem, sa ne punem mai mult in locul unui necredincios care vrea sa se intoarca dar nu intelege cum, ca nu scriem pentru cei invatati, dar cel mai important este cum ne comportam noi, exemplul nostru: se potriveste cu ceea ce vorbim? ca vrem sau nu, dupa cateva scrieri se poate simti duhul omului.

Care este calea?

1: Eu am dreptate! - Dar nu vezi ca nu ai ! - Ba ala spune asa si asa ! - Nu, ca ai facut lalala, ala spune altceva !

2: Iarta-ma ca nu te inteleg, Dumnezeu sa ne lumineze pe amandoi! Da, frate, fii iertat,

Doamne ajuta !
Ionut
Reply With Quote