View Single Post
  #16  
Vechi 19.01.2014, 16:01:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Oameni buni, dacă nu suntem medici oncologi, haideți să ne abținem, ca să nu avem, după aceea, viețile unor oameni pe conștiință!
Nimeni întreg la minte nu se apucă de un lung post negru după ce a citit despre el pe un forum oarecare. Dacă nu te documentezi și nu știi cum se procedează corect, atunci nu practica postul negru de lungă durată.

Citat:
Nu exagerez: am cunoscut personal cazul unei doamne bolnave de cancer care, luând în considerare astfel de teorii, a refuzat tratamentul medical și nu a mâncat nimic timp de 6 săptămâni, bând doar sucuri de fructe. A murit, lăsându-și în urmă părinții disperați și o fetiță de 8-9 anișori.
Dumnezeu s-o ierte! Cred că greșeala ei a fost că a băut sucuri în loc de apă și atît, dar nu vom ști niciodată sigur. Vezi mai sus trei capitole despre moartea în timpul postului.

Am citit că în timpul ketozei organismul care își schimbă metabolismul după 3 zile, nemaiprimind zahăr din alimente, alimentează celulele cu energie provenită din grăsimile stocate în rezerve. Țesuturile canceroase avînd nevoie de zahăr, sînt înfometate pînă la dispariție pe parcursul postului. Omnul însă nu mai simte foamea după primele 3 zile.

Însă dacă postești cu sucuri sau dacă stai în perfuzie cu glucoză, treaba cu ketoza nu se întîmplă din cauza zahărului primit.

Citat:
Bolnavii de cancer TREBUIE să apeleze la medici specialiști și competenți, să urmeze corect tratamentul recomandat de către aceștia (operații, chimioterapie sau orice altceva este necesar, în funcție de fiecare caz)
Și ce te faci cînd aceștia dau din umeri trimițîndu-te acasă cu speranța de viață de încă maxim 6 luni? Sau cînd NU AI BANI de operație la Viena sau chiar de ”tratamentul” oficial cu citostatice?

Citat:
și, evident, în primul rând, să-și pună toată încrederea în Domnul Dumnezeu, Cel Care lucrează prin oameni pentru oameni.
Da, asta în primul rînd. În Biblia Lui scrie că odinioară oamenii posteau cu sau fără apă, dar nemîncînd, tot așa făceau și primii creștini. El Însuși a lăsat la îndemîna oamenilor și a animalelor postul ca metodă accesibilă oricui și pe gratis, prin care numeroase boli își află vindecarea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote