Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #274  
Vechi 29.08.2008, 22:05:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Sfantul Ioan Botezatorul -aparator al legii si marturisitor al adevarului.


"Si a auzit regele Irod, caci numele lui Iisus se facuse cunoscut, si zicea ca Ioan Botezatorul s-a sculat din morti si de aceea se fac minuni prin el. Altii insa ziceau ca este Ilie si altii ca este prooroc, ca unul din prooroci. Iar Irod, auzind, zicea: «Este Ioan caruia eu am pus sa-i taie capul; el s-a sculat din morti». Caci Irod, trimitand, l-a prins pe Ioan si l-a legat, in temnita, din pricina Irodiadei, femeia lui Filip, fratele sau, pe care o luase de sotie. Caci Ioan ii zicea lui Irod: «Nu-ti este ingaduit sa tii pe femeia fratelui tau». Iar Irodiada il ura si voia sa-l omoare, dar nu putea, caci Irod se temea de Ioan, stiindu-l barbat drept si sfant, si-l ocrotea. si ascultandu-l, multe facea si cu drag il asculta. si fiind o zi cu bun prilej, cand Irod, de ziua sa de nastere, a facut ospat dregatorilor lui, si capeteniilor ostirii, si fruntasilor din Galileea, si fiica Irodiadei, intrand si jucand, a placut lui Irod si celor ce sedeau cu el la masa. Iar regele a zis fetei: «Cere de la mine orice vei voi si iti voi da». si s-a jurat ei: «Orice vei cere de la mine iti voi da, pana la jumatate din regatul meu». si ea, iesind, a zis mamei sale: «Ce sa cer?». Iar Irodiada i-a zis: «Capul lui Ioan Botezatorul». si intrand indata, cu graba, la rege, i-a cerut, zicand: Vreau sa-mi dai indata, pe tipsie, capul lui Ioan Botezatorul. si regele s-a mahnit adanc, dar pentru juramant si pentru cei ce sedeau cu el la masa, n-a voit s-o intristeze. si indata trimitand regele un paznic, a poruncit a-i aduce capul. si acela, mergand, i-a taiat capul in temnita, l-a adus pe tipsie si l-a dat fetei, iar fata l-a dat mamei sale. si auzind, ucenicii lui au venit, au luat trupul lui Ioan si l-au pus in mormant. si s-au adunat apostolii la Iisus si I-au spus Lui toate cate au facut si au invatat." (Marcu 6, 14-30)
Reply With Quote