View Single Post
  #51  
Vechi 26.07.2008, 18:49:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Frate Cozia de vreme ce sunt eretici [size=4]ERETICI[/size] raman. Pentru ca altfel CEILALTI NU-SI POT DA SEAMA IN CE RATACIRE SE AFLA SI ALTFEL SUNT DUSI DE NAS CU INVATATURA MINCINOASA PAPISTASA.

Cum poti sa-mi dovedesti, Domnule Cozia, ca ei nu sunt ERETICI de vreme ce Sfintii Patinti ii numesc eretici.?!?

S-au pe cine sa cred mai intai? pe tine sau pe SSfantul Paisie de la Neamt.

AUZI CE SPUNE SFANTUL PAISIE VELICIKOVSKI:

[color=green]“Au ereticii sunt ramlenii (romano-catolicii) cu al lor papa? Bine stiu ca vei zice ca sunt eretici. Si de vreme ce sunt eretici, precum si cu adevarat sunt, atunci Sfânta noastra Biserica îi afuriseste pe dânsii. Si pe care Sfânta Biserica îi afuriseste, si eu, împreuna cu Biserica, fiul ei fiind, îi afurisesc. Cu toate ereziile cele ramlenesti s-au amestecat si[color=red] uniatii (Biserica Greco-Catolica)[/color], precum sufletul de trup. Si cum le va fi lor nadejde de mântuire? Nicidecum. Numai pentru Botez îti voi vorbi tie din Scripturi, fara de care nu poate avea nimeni nadejde de mântuire. Un asemenea juramânt, adica anatema, asupra celor ce se împotrivesc si nu se supun Sobornicestii Biserici, este pus de patriarhii Rasaritului sobornicesc, nu doar pentru o oarecare vreme, ci pâna la sfârsitul lumii va ramâne tare si nedezlegata cu darul lui Hristos.”[/color]

AUZI CE SPUNE SFANTUL MARCU AL EFESULUI:

[color=green]Despre cele petrecute la acel Sinodul talharesc de la Ferara (Florenta) 1437-1438, sfântul Marcu al Efesului grăia: „Îi rugam, si ce nu le spuneam care să poată să înmoaie chiar si inimile de piatră: să se întoarcă la cea de obste mărturisire pe care o aveam mai înainte si între noi si cu Părintii nostri cei Sfinti, când toti spuneam aceleasi si nu se afla în mijlocul nostru schisma… căci altfel părem „a cânta în gol” sau „a coace pietre” sau „a semăna pe pământ pietros” sau „a scrie deasupra apei” sau câte altele spun pildele despre cele nu sunt cu putintă a le săvârsi. Căci ei au dat pricina schismei, în mod vădit purtând adăugirea.
Pentru aceasta învătăturile dascălilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, încredintat fiind că sunt înselătoare. În materie de credintă ortodoxă nu poate fi pogorământ. Stricarea credintei obstesti este pierzarea de obste a tuturor. Toate cele ale credintei ortodoxe nu îngăduie iconomia. Niciodată nu s-au îndreptat cele bisericesti prin rezolvări de mijloc. Între lumină si întuneric poate cineva să spună că este înserare sau amurg; dar mijloc între adevăr si minciună nu poate nimeni să gândească, oricât s-ar strădui. Împăcare între adevăr si minciună nu este! În cele ale credintei nu încape pogorământul nici iconomia, deoarece pogorământul pricinuieste putinătatea credintei. Aceasta este deopotrivă cu a spune: “Taie-ti capul si du-te unde vrei.”
Noi de fapt am rupt toate legăturile cu latinii tocmai fiindcă sunt [color=red]eretici[/color]. Pacea cu ei poate fi înfăptuită numai atunci când se vor lepăda de adăugirea la Crez si vor primi învătătura ortodoxă despre purcederea Duhului Sfânt. Pentru aceasta nu trebuie nicidecum să ne unim cu ei! Ne-am rupt mai înainte de ei, sau mai degrabă i-am tăiat si i-am despărtit de trupul comun al Bisericii, ca având un cuget nepotrivit si necuvios făcând adăugirea în chip nebunesc. Prin urmare, ne-am întors de la ei, de vreme ce erau eretici si din cauza aceasta ne-am despărtit de ei.” (Scurta scrisoare, 1931C)
[/color]PG 159,

AUZI CE SPUNE SFANTUL COSMA ETOLIANUL

[color=green]“Pe Papa sa-l blestemati, fiindca el este cauza… Noi avem o porunca ce spune sa anatemizam pe oricine adauga sau nu crede în ceva mic din cele pe care le-au legiuit Parintii Bisericii noastre”[/color]

AUZI CE ZICE SFANTUL IOAN DE KRONSTADT

[b][color=green]Sfântul Ioan de Kronstadt: “Care dintre ortodocsi nu ar dori unirea cu toti catolicii sau luteranii si sa fie una cu ei în Hristos, o singura Biserica, o singura obste a celor credinciosi! Care însa, dintre aceste zise biserici, mai ales dintre întâi-statatorii numiti papi, patriarhi, mitropoliti, arhiepiscopi si episcopi sau xiondzi, pateri, se va învoi sa se lepede de ratacirile sale? Nici unul. Iar noi nu ne putem sa ne învoim la învatatura lor eretica fara sa aducem vatamare mântuirii sufletului nostru. […] Oare se pot uni cele de neunit - minciuna cu adevarul?”[/color][b]
AUZI CE SPUNE PARINTELE ILIE CLEOPA

[b][color=green]Parintele Cleopa, fostul duhovnic al Manastirii Sihastria: “Credinta schismatica este si credinta catolica, care înseamna universala, dar nu mai este dreapta, adica ortodoxa, caci au schimbat unele dogme stabilite de Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti la cele sapte Sinoade Ecumenice. Din aceasta cauza, ei s-au rupt de credinta si de crezul ortodox si cred în Papa. Sa stiti ca nu toata credinta în Dumnezeu este buna. Auzi ce spune marele Apostol Pavel: Fiule Timotei, sfatuieste pe crestini sa fie sanatosi în credinta. Poate sa creada cineva în Dumnezeu si credinta lui sa nu-i aduca nici un folos, daca nu crede cum marturiseste Biserica, adica credinta adevarata Ortodoxa. Si dracii cred în Dumnezeu! Nu spune Apostolul Iacob ca si demonii cred si se cutremura? Dar la ce le foloseste diavolilor credinta, daca ei nu fac voia lui Dumnezeu?”[/color][b]

Iar tu domnule Cozia ne spui noua sa nu-i numim eretici de vreme ce sunt. Devreme ce Sfintii le vadesc invatatura cea mincinoasa si pierzatoare de suflete.

De vreme ce nu sunt eretici inseamna ca nu au greseala in ceea ce priveste dogmele...Iar de vreme ce tu spui ca sa nu-i numim eretici le inlaturi pericolul si il pui sub tacere...si deci singur te faci complice la erzia lor.

Reply With Quote