View Single Post
  #47  
Vechi 25.06.2008, 17:51:26
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Cum ar trebui sa fie un crestin ortodox model? Eu cred ca ar trebui sa aiba o mare doza de respect si de dragoste. Ar trebui sa fie tare pe pozitie, si sa nu se lase influentat atunci cand in jurul lui apar indemnuri la ura. Asha ne indeamna si Sfanta Scriptura:

Romani 12
14. [color=red]Binecuvantati pe cei ce va prigonesc[/color], binecuvantati-i si nu-i blestemati.
15. Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang.
16. Cugetati acelasi lucru unii pentru altii; nu cugetati la cele înalte, ci lasati-va dusi de spre cele smerite. [color=green]Nu va socotiti voi însiva întelepti.[/color]
17. Nu rasplatiti nimanui raul cu rau. Purtati grija de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
18. [color=blue]Daca se poate, pe cat sta în puterea voastra, traiti în buna pace cu toti oamenii.[/color]
19. Nu va razbunati singuri, iubitilor, ci lasati loc maniei (lui Dumnezeu), caci scris este: "A Mea este razbunarea; Eu voi rasplati, zice Domnul".
20. Deci, [color=maroon]daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare; daca îi este sete, da-i sa bea[/color], caci, facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui.
21. [color=red]Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele.[/color]
Reply With Quote