View Single Post
  #115  
Vechi 23.06.2008, 16:20:22
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

padrecory se agata de ce spune sfantul sinod in mod oficial ... insa nu isi pune problema ca daca sf sinod se va uni cu catolicii in mod eretic , nu il vor urma pe acest sinod nici un ortodox , cu exceptia catorva care nici in prezent nu au treaba cu mersul la biserica ... dar el nu stie ca ortodocsii fac ascultare cu mult mai mult de parintii cu viata sfanta din bor decat de sf sinod ... nici nu se compara ascultarea de parintii cu viata sfanta din bor cu ascultarea de sf sinod ... sf sinod doar ne reprezinta pe noi deocamdata , insa acest lucru se poate termina in orice secunda ... ajunge doar , doamne fereste , sa se uneasca cu ereziile catolice ... insa daca ati fi cu luare aminte chiar si la aceasta PARERE " oficiala " a sf sinod , ati vedea ca , chiar si daca nu ii considera eretici pe catolici atata timp cat a ridicat anatemele , totusi , si asta e foarte important de retinut , sf sinod nu a afirmat in absolut nici un document ca catolicii nu ar fi eretici ... deci deocamdata nu ii face nici eretici nici ca nu ar fi eretici ... ba mai mult decat atata : sf sinod afirma toata ziua ca este un sinod ortodox , si ca catolicii cred in erezii , precum infailibilitatea papala si filioqve ... de asta trebuie ca stiti padrecory ... niciodata sf sinod nu a spus ca ereziile mai sus mentionate nu ar fi erezii , ci din contra , sf sinod toata ziua afirma ca acelea sunt erezii ... daca nu credeti , intrebatii personal pe cei de la patriarhia romana ... dar eu sunt convins ca stiti asta ... eu nu cred ca la vreo intrunire ecumenista s-a afirmat vreodata de ierarhii ortodocsi ca erezile respective nu ar fi erezii ... hai sa fim seriosi ... :p :D :rolleyes: :)
Reply With Quote