View Single Post
  #23  
Vechi 26.04.2008, 22:46:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luca2
Cred ca m-ai inteles gresit, eu nu cer semne si minuni pentru a crede. Am citit insa ca cei care nu sunt ortodocsi contesta minunea luminii de la Ierusalim. Si mai mult decat atat, spun despre ea ca este o frauda, adica este pusa la cale cu buna stiinta de preotii ortodocsi de la Sf. Mormant. Aceasta este o acuzatie foarte grava, pentru ca o astfel de falsificare este nedemna de niste ortodocsi.

Ca ortodox imi doresc din inima ca minunea sa fie autentica. In adancul inimii mele cred ca este.
cei care nu cred sint cei care nu cunosc istoria legata de SFINTA LUMINA.Acest stilp aflat in curtea la intrarea in biserica sf.mormint,transmis noua de Alexandra ,s-a intimplat in anul cind ortodocsii nu au fost lasati sa slujeasca la SF. MORMINT SF. LITURGHIE DE INVIERE SI AU SLUJIT ARMENII.Ortodocsii au slujit in curte linga acel stilp si acolo a venit lumina si nu la armeni ,care slujeau chiar in locul unde se afla SFINTUL MORMINT.Tot asa au spus si ei ,chestia cu fosforul .asa ca intr-un alt an au pus intoata biserica sf. mormint candele cu CUIE ,care TOATE S-AU APRINS ,spre rusinea ,din nou a armenilor.Spun din nou ,pt ca atuci cind nu a venit lumina la ei turcii i-au pus pe toti armenii care au slujit sa manince MIZERII CU UN LINGUROI ,LA IESIREA DIN BISERICA:DLa venirea SFINTEI LUMINI un soldat turc vazind aceasta minune azexclamat: CRED IN HTISTOS,DUMNEZEUL CRESTINILOR".Imediat a fost taiat capul sau de alt coleg ,aflat pe metereze sus. Acest turc este considerat MARTIR PT. HRISOS,marturisitor si moastele lui se afla in biserica SF. MELANIA si la acele moaste si azi se fac multe minuni.:)Par CLEPOA ILIE povestes-te in cartea PELERINUL ROMAN ,scrisa de GHE.BABUT despre aceasta lumina si cum a vazut-o cind a fost EL la Ierusalem
Reply With Quote