Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Ideea este că eu acum sunt iar în faza de “descompunere” a Creștinismului,desigur în scopul studiului,nu într-o formă distructivă sau de negare.
|
Mă întreb ce te animă să încerci această descompunere sau analiză atât de subiectivă și plină de erori logice și de abordare, deși tu o consideri obiectivă, conformă cu un adevăr pe care Biserica îl ascunde.
Vorbești despre un studiu, însă exegeții de profesie sunt mult mai atenți în cercetarea lor, se bazează pe surse multiple (pentru obiectivitate), pe analiză de text (încercând să cunoască perspectiva autorului), adresabilitatea (pentru cine a fost scris textul), cultura vremii, sensurile conceptelor la acea vreme, posibilele erori, omisiuni ori adăugiri făcute de copiști de-a lungul vremii, tradiția orală care a stat la baza textelor etc.
Dacă nu ești un savant în domeniu, "studiul" tău s-ar putea să nu facă altceva decât să argumenteze o idee preconcepută care te chinuie lăuntric – ca și pe mulți alții – aceea a imposturii Bisericii, chiar a apostaziei, după cum declari tu, fără teama că vei da cândva socoteală pentru o astfel de îndrăzneală, născută din mândrie și ignoranță.
Pentru că cei slabi în credință, citind cele scrise de tine fără a avea capacitatea de a sesiza erorile, se vor depărta de Biserică, pierzându-și șansa mântuirii.
Dacă tot folosești IA în scop creativ, de ce nu o faci și ca să-ți verifici greșelile de raționament?