Citat:
În prealabil postat de Moroco
La pragul la 33% e greu de crezut ca cineva aplica tactica boicotarii votului prin neparticipare sau prin anularea lui. Mie mi se pare ca aproape toti cei care s-au dus sa voteze au facut-o si la referendum si ca urmare s-a vazut ca modovenii de azi sunt intelepti, mai intelepti ca noi, ca nu-s nici pro nici contra
|
Candidatul Partidului Socialist la președinție a refuzat să voteze la refendumul privind aderarea la UE
O parte din cei care erau cu opțiunea NU sau ANTI-aderare nu au luat și buletinul de vot la Referendum, o mare tâmpenie, strategia a fost croită pe Boicot.
Dacă strategia era pe participare și opțiunea NU - acum probabil că era inversă situația, 52% anti.
Să nu uităm că există o diaspora moldovenească și în zone din fostul spațiu sovietic care ar fi putut fi activată de centrul rus de acolo și situația pe diaspore e mai echilibrată decât în România unde mare parte din diasporă e în Occident sau Statele Unite, Canada, Australia, Țara Galilor etc.