
24.08.2024, 23:42:44
|
Senior Member
|
|
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.646
|
|
Citat:
În prealabil postat de RappY
Un alt motiv care poate fi invocat și care să scuze voievozii noștri este faptul că primii mitropoliți în Țara Românească nu erau de neam român. Atât Sf. Iachint cât și Hariton erau de neam grec și poate nu s-au gândit ei pentru noi să ne facă o mănăstire românească. Iachint a fost preocupat cu gospodăria țării, a ajutat la înființarea Mitropoliei Severinului (1370) și propășirea monahismului prin Sf. Nicodim. Hariton mai mult stătea prin Sfântul Munte și prioritățile lui par să fie să-și ajute mănăstirea unde era egumen, nu să o facă de alt neam.
De ce nu am avut și noi episcopi români? Pentru că știm că nu se putea. Moldova a încercat, și grecii i-au anatemizat până prin 1401. Deja atunci era târziu.
Este nu numai treaba voievodului să se ocupe cu organizația bisericească dar în special a mitropolitului, și ei fiind amândoi greci, nu au avut în planuri să facă altă mănăstire pentru noi acolo. De fapt, în Țara Românească au fost episcopi greci mult timp. Când a fost primul mitropolit de neam românesc în Țara Românească? Primii trei (Iachint, Hariton, Antim Critopol) erau greci. Despre mitropoliții din secolul XV nu se știe mare lucru. Pr. Păcurariu bănuiește că primul mitropolit de neam român a fost Iosif după căderea Constantinopolului, înscăunat de Vlad Țepeș sau Radu cel Frumos. În secolul XV era deja târziu. Următoarea perioadă propice ar fi fost începutul secolului XVI (Radu cel Mare, Neagoe Basarab, Nifon, Brancovici, Macarie în Țara Românească). Și atunci sunt sigur că ar fi fost posibil dacă s-ar fi încercat, dar după cum se vede iar avem mitropoliți de alte neamuri (greci și sârbi).
|
Interesant e că sârbii și-au construit Hilandarul
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
|