Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Un alt iudeu, însă latinizat,a avut deasemenea singura mărturie netestamentara in care a fost mentionat Isus, respectiv Josephus (Flavius).
|
Printre alte aberații, speculații contrafactuale și pârțuri propagandistice de proveniență newage-istă, mi-a sărit în ochi fragmentul citat care cred că dă măsura atât asupra ignoranței tale cât și a rătăcirii în care te complaci.
Ergo... pe lângă Josephus Flavius avem: Tacit (cea mai importantă atestare), Pliniu cel Tânăr, Thallus, Talmudul evreiesc. Astea sunt mărturiile directe omologate de știința istoriografiei, dar mai avem mărturiile directe încă neomologate și puzderia de atestări indirecte.
Practic, să contești astăzi istoricitatea lui Iisus e ca și cum ți s-ar acorda, din partea comunității științifice, diploma de idiot absolut
magna cum laude.