View Single Post
  #104  
Vechi 06.04.2024, 19:28:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rusii nu ne-au adus doar un mod de viata, ne-au impus cu forta un regim comunist ateu. Tu crezi, in mod gresit, ca Putin si conducerea rusa sunt ortodocsi si apara valorile ortodoxe. Asta e doar de fatada, ei sunt comunisti in varsta, cu simpatii comuniste si valori comuniste.
Eu nu știu ce sunt ei în particular, nu cred că în societatea lor păcatul e atât de glorificat ca în statele liberale.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am spus care e adevarul, spre deosebire de tine, care faci afirmatii si acuzatii bazate pe pareri si impresii. Tu ma acuzi de niste neadevaruri si tot tu imi reprosezi ca spun adevarul in apararea mea. Nu e vina mea ca am o memorie destul de buna.
Și care e neadevărul, nu ții minte răul, nu împarți oamenii pro tine, contra tine, nu consideri pe cineva care te-a contrazis mai mult că are ceva cu tine ?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acestea nu au legatura cu subiectul, e vorba de invatatura de credinta. Asta ar putea arata ca nu stii prea multe despre ecumenism si conceptiile ecumeniste si ca e posibil sa nu ma fi inselat, ai putea avea o inclinatie spre filocatolicism.
Și cu ce aș fi mă rog filo-catolic dacă acțiunea catolică e foarte redusă în România, nu știu unde vezi tu atâta catolicism, că eu nu prea știu credincioși romano-catolici, sau care să se țină de slujbe.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar il aperi pe Putin si scuzi ceea ce face, desi apoi te intebi cand ai facut asta. Putin e comparabil cu Stalin si Hitler, nicio treaba cu Eltin si Gorbaviov. Ce opozanti au omorat Eltin si Gorbaciov? Ceausescu se apropia de ceilalti dictatori, neavand scurule sa traga in demonstranti ca sa ramana la putere. De asemenea, a tras in tarani la colectivizare.
Ceaușescu nu trebuia împușcat, trebuia lăsat la închisoare dar crima aceea ne-a dus la ce s-a întâmplat după 1990, l-au ucis pe Mareșalul Antonescu s-a alunecat în 41 de ani de comunism, deci astea sunt lecții când ești ticălos cu un lider care vrea să facă și bine ți se dau regimuri mai câinoase.
Elțîn se lupta cu unii ziariști, dar nu s-a mai scris nimic despre el după ce s-a retras era o precondiție a tranziției de putere.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am scris ce treaba are una cu alta, Hitler justifica faptul ca dorea sa anexeze teritorii cu pretextul ca apara germanii din acele tari si vrea sa ii uneasca pe toti. Asta face si Putin.
Hitler de când a candidat și-a făcut cunoscute intențiile, ba a mai fost și sprijinit de bancheri americani să-și facă armata, nu avea resursele Rusiei.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu gandesti doar in termenii propagandei ruse. Spui ca vor sa ia Harkov-ul ca sa protejeze Bolgorodul, dar prima data de ce voiau sa ia Harkovul, ca nu ataca nimeni Bolgorodul. Iar ucrainenii ataca cu drone care au raza de sute de kilometri, pot ataca Bolgorodul din orice regiune.
Nu era atac din Harkov, dar era măcel în Donbas, tu încă negi că guvernul kievan a omorât în Donbas și a bombardat pt că 2 provincii au vrut să se rupă de ei, dacă erau pro Kiev atunci armata era peste tot în Donbas înțelegi, nu erau miliții civile care să se lupte cu guvernul.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am spus asta, am spus ca si unul ca Hitler a avut procente asemanatoare la alegeri, deci procentele nu dovedesc neaparat ca este un lucru bun.
Procentele dovedesc că Simion a muncit de s-a rupt pe teren, în 4 ani de zile ca nimeni altul în 34 de ani, că el nu prea e mediatizat, deci nu mai fă iarăși să ocultezi munca unui om cu asocieri deplasate cu Hitler și alții.

Mă întreb de ce totul trebuie să se reducă la Hitler, chiar e deplasată rău orice comparație Simion Hitler, naziști - auriști.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Simion e doar un badaran lipsit de buna crestere, vad ca tu ai adoptat o admiratie destul de exagerata fata de el. Am vazut si cum ii raspunzi celui ce a initiat topicul, in trecut ai fi fost exclus de pe forum, daca tot spui ca nu exista asa ceva.
Da frățioare e atât de bădăran că oameni cu cariere și maniere ca Petrișor Peiu, Piperea, Neamțu vin alături de el în bătălia asta cu Comasații.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut si cum ii raspunzi celui ce a initiat topicul, in trecut ai fi fost exclus de pe forum, daca tot spui ca nu exista asa ceva.
Tu ai văzut ce fire de provocare nerușinate a inițiat David 1859, în trecut i se zburau firele cu totul, nu mai apuca să răspundă, vezi că a atacat și ierarhi din BOR și preoți.
Pt el totul e o zvonistică nerușinată, un cancan, ce citește pe la Cartianu, pe la bot vine și vântură pe aici cu aplomb de parcă aici e un colț unde se manifestă retarzii usr sau neomarxiști care mușcă la tot felul de mesaje cretine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote