View Single Post
  #152  
Vechi 06.04.2024, 19:02:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
1) Nu-i vorba despre Zelenski (a cărui avere este măcar transparentă și justificată), ci despre ucraineni - ei sunt cei care doresc o viață mai bună, iar pentru libertatea lor de a alege își dau viața. Sigur că nu toți gândesc așa, însă dacă ar lupta doar de frica legii marțiale, n-ar fi rezistat atâta vreme. Se vede că-și doresc foarte mult victoria/ libertatea.
Cum să nu fie, specula din ajutoare de război, redirijarea unor fonduri în conturile care trebuie, niciunele nu ajută poporul ucrainean.
Din câte înțeleg cei mai deștepți ucraineni sunt cei care au fugit de război să-și salveze pielea și integritatea fizică și psihică, și-au dat seama că nu e războiul lor ci e războiul păpușarilor împotriva Fed Ruse.

Cei care au fugit sunt mai liberi în gândire decât străinii care mor voluntari degeaba înrolându-se să-i îmbogățească pe profitorii de regim.

A declarat și palatul de pe lacul Como: https://evz.ro/www-vila-din-italia-a...t-o-avere.html


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
2) Când ucrainenii i-au ajutat pe ruși în Transnistria, nu cumva regimul politic era unul filorus, respectiv cel pe care l-au schimbat ucrainenii la Maidan?
Asta arată starea lor de spirit, ar merge cu rușii la furt și prădat din teritoriile altora, dar când se înfruptă rușii din teritoriul lor urlă din toți bojocii.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
3) Despre otrăvirea legumelor de către agricultorii români ce părere ai?
Am o părere proastă, dar nu poți să falimentezi agricultorii români ca să salvezi mahării cerealelor din Ukr,

https://r3media.ro/fermierii-polonez...ie-in-ucraina/

https://r3media.ro/piata-cerealelor-...raina-in-2023/

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
4) Persecutarea minorităților s-a întâmplat peste tot în lume, inclusiv noi procedând așa în istorie. Numai legile UE ne împiedică să o mai facem.
Urainenii nu trebuie să fie ajutați de UE până când nu dau drepturi ca în U.E. minorităților etnice, e logic nu ?

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@RappY: Simplificarea servește clarității, iar o parabolă este bună dacă reușește să rezume esența unor fapte pe care vrea să le reflecte. N-am pretenția că a mea este foarte reușită, cu siguranță este criticabilă. Dar scopul ei a fost nu să-mi exprim eu modul în care înțeleg principiile creștine - am făcut-o de mai multe ori -, ci ca să le aflu pe ale voastre.
Era simpăticuță parabola, dar nu era reală, de fapt ucrainenii au existat în formula asta teritorială din darul tătucilor urss iar infrastructura s-a construit din jaf de război de la noi și de la alții.
Când și-a retras Rusia darul, industria, fabricile, resursele, accesul la marea neagră, s-a văzut adevărata forță a Ukr, ei ăștia sunt cei care erau fără nimic de la UE și SUA.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote