View Single Post
  #143  
Vechi 05.04.2024, 09:32:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu cred că avem drepți (în sens biblic) în situația de față, dar sigur avem păcătoși, pentru că să te duci cu război asupra fratelui tău, să-l ucizi, să-l silești să trăiască după cum vrei tu, refuzându-i dreptul la liberă alegere - ce poate fi dacă nu un mare păcat?

Nu-i absurd să ceri încetarea războiului de la cel agresat, în loc să-i spui agresorului să se oprească?

Iar creștinul care vrea să facă pace între doi vecini care se ceartă, bat, omoară, are datoria nu doar să se roage așteptând ca Dumnezeu să rezolve situația, ci și să intervină, în primul rând prin cuvânt, care poate fi purtător de puteri dumnezeiești, pentru că poate lumina conștiințe ajutându-le să discearnă între bine și rău, poate aduce dreptate, poate mângâia.

De aceea și tot ce spunem inclusiv în acest spațiu contează, suntem și noi parte a acestui război și ne împovărăm cu păcate dacă susținem crima.

P.S. La scară mică, situația ar putea fi rezumată în felul următor (în viziunea mea): Avem doi vecini, frați. Cel mai tânăr, moștenind de la părinți o bucată de pământ vrea să-și facă o casă și să se însoare cu o fată din alt sat, pe care o iubește, dar care este de alt neam. Fratele cel mare, mult mai înstărit și mai puternic, i-a pus în vedere să ia o fată din sat, din neamul lor (ca averea să rămână în familie), amenințându-l chiar cu moartea iar ulterior trecând la fapte. Împreună cu fiii lui, deja mari, i-a distrus gardul, dependințele, facilitățile, asupra casei aruncă cu bolovani spărgându-i acoperișul și ferestrele. Tânărul ripostează, atât cât poate.

Vă întreb ce trebuie să facem noi, ca vecini și creștini?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 05.04.2024 at 12:08:20.
Reply With Quote