View Single Post
  #136  
Vechi 30.03.2024, 03:22:40
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Va dati seama deci: si rusii care le-au luat casa, pe nedrept sa stea ei sa locuiasca acolo,

Kiril a reusit sa faca ce nu face alt patriarh: Marea Schisma dintre Ortodoxi. ... schisma dintre ortodoxi si ortodoxi in anul 2022 d.Hr. Pai este normal asa ceva?
Imi cer iertare ca ma bag in discutie si poate sunt singurul confuz in privinta asta.
Nu, personal nu reusesc sa-mi dau seama.
Noi am fost crescuti cu filmele americane, ca de exemplu cel despre vikingi. Unde la un moment dat gasesc o cale maritima si se duc cu miile peste englezi cu omor, jafuri si violuri, dupa care, pe scurt, englezii reusesc sa se reorganizeze si ii casapesc ei la randul lor pe vikingi.
Oare au facut-o pe nedrept?
Legile razboiului sunt destul de clare.
Cind ca tara te aliezi cu unii si faci prapad pina laStalingrad, cind se intoarce roata, oare logic te astepti ca cei carora le-ai ars casele si le-ai distrus toata economia, ai omorat 80% din barbati, sa vina sa te mangiie pe crestet si sa-ti multumeasca? Sau cum?
Poate consideri ca Constanta ar fi trebuit scoasa din ecuatie?
Toti am avut rude care au suferit...

2. Schisma
Te arunci prea usor cu termeni istorici.
Ce se intimpla acum este doar ceva temporar care se va lamuri pe masura ce trece timpul. Ce vedem acum aduce mai mult a urecheala intre neamuri proaste decit "schisma"
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 30.03.2024 at 03:30:12.
Reply With Quote