View Single Post
  #27  
Vechi 13.03.2024, 04:37:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
...
Este foarte complexa situatia care se va derula.
La un moment dat vom intra in incidenta acestei necesitati globale si anume:

"14 Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească demărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfîrșitul. " Mat 24 14

Cred, si sunt convins ca propavaduirea nu va fi oferita prin mari eforturi misionare ci va fi solicitata de nevoie Inca nu stim in ce consta acea infricosata nevoie, strans legata de venirea sfirsitului, pentru ca toate religiile, ca la un semnal, sa tabare pe noi, sa ne solicite noua crestinilor ortodocsi, suportul in a-i crestina. Momentul acela va veni cu siguranta.
Eu asa vad aceasta atentionare data de Mantuitor, ca doar stia ca mai ales acum in ultimele decenii, suta de ani, toata planeta deja are o idee despre Crestinism si despre Hristos. Deci clar este vorba de ceva mare, absolut coplesitor si fara precedent in istorie care va ingrozi pe toti cei 8-10 miliarde de oameni care nu vor mai pierde vremea cu imbunatatirile lor personale din om rau- in om mai bun( caracteristic tuturor celorlalte crezuri), ci vor veni la crestinismul care invie mortii!

"...ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor"
Clar este vorba de un "pasaport"(marturie) universal!!.
Să slujească de MĂRTURIE tutror neamurilor, NU DE MÂNTUIRE; deci nu e vorba să treacă ”EN GROSS” oamenii cu ”pașaportul” dintr-o ”dimensiune” în alta, ci să le fie demonstrat la judecată oamenilor(caprelor) că le-a fost propovăduită întâlnirea cu Evanghelia pe care, într-un fel sau altul, cei mai mulți au ignorat-o, iar ignoranța este subiectivă, mărturie a iresponsabilității personale.

Mă bucur că ai citat chiar tu versetul (Matei24,14), din care mă mir incontinuu cum ai dedus ”setea universală” de încreștinare, fiindcă ”de-a dreapta” vor fi prea puțini chiar și dintre ”practicanții” Evangheliei, iar ”de-a stânga” toți ceilalți, căci la stânga e ”fără viză”(pașaport).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote