View Single Post
  #207  
Vechi 10.03.2024, 19:55:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Dar aceste Sfinte Taine nici nu existau încă la data aceea. Încă nu fusese întemeiată Biserica.
Cum nu existau dacă până și Iisus S-a botezat de la Ioan, botez la care cei ce se botezau își spuneau și păcatele?
6. Și erau botezați de către el în râul Iordan, mărturisindu-și păcatele.
13. În acest timp a venit Iisus din Galileea, la Iordan, către Ioan, ca să se boteze de către el.(Mt3,6.13)

Întâlnirea cu Zaheu vameșul a avut loc după botezul ”de la Ioan în Iordan” și înainte de urcarea la Ierusalim a lui Iisus, adică imediat înainte de pătimirea Lui.


Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
De curiozitate, se știe sigur din Sfânta Tradiție ce a mai făcut vameșul Zaheu până la moarte? Adică dacă din evreu a devenit sau nu creștin, și dacă a murit în stare de virtute? Într-adevăr, nu am auzit de „Sfântul Zaheu Vameșul”, așa cum de pildă femeia samarineancă a devenit Sfânta Muceniță Fotini.
Samarineanca a devenit muceniță? Nu știam; ai un linc?

Despre Zaheu s-ar fi scris dacă ”demisiona” (pocăi) din fucție, cred, însă atunci s-ar fi dovedit cumva indirect că era intr-adevăr păcătos.

Eu cred că Iisus știa că vameșul își va dona jumătate de avere cănd S-a uitat în sus în sicomor și S-a adresat lui Zaheu, care era un om bun (zic eu), spre deosebire de tânărul dregător care era foarte bogat și care L-a întrebat pe Iisus ce să facă pentru a moșteni viața veșnică și s-a mâhnit când Iisus i-a spus să-și dea averea săracilor și să-I urmeze Lui, deși respecta Legea celor 10 porunci din copilărie.

Faptul că Iisus a spus că astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia (a lui Zaheu) cred că se referă doar la reabilitarea numelui lui Zaheu și a casei lui ”de gura lumii”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote