View Single Post
  #8  
Vechi 03.03.2024, 22:37:44
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până n-ai avut ajutorul Maicii Domnului nu înțelegi evlavia la ea, gândește-te că ea îi ajută să reziste pe munte.
Ajutorul Maicii Domnului este strict ca mijlocitor pentru crestin. Rolul ei recunoscut in teologie este exact ca vesnic mijlocitor de Dumnezeu, cum a purtat pe Dumnezeu in pantec, este exact din nou mijlocirea crestinului "ortodox doar cu numele" pentru a primi de la Dumnezeu luminare sa ajunga sa-l cunoasca pe Hristos. Atentie ce am scris, mijlocire pentru luminare spre adevarata credinta, nu adevarul in sine. Exact o repetitie a rolului ei cu nasterea. Dar niciodata nu ii spui mantuitor. Individul spune de o mie de ori Maica Domnului mantuieste-ne. Doar maicile prin schituri izolate am mai intalnit in ortodoxie sa aiba in vocabular aberatia asta adoptata specific pentru ele in trecut probabil.
Pentru crestinul practicat care se pocaieste si l-a cunoscut pe Hristos, citeste scriptura si cauta sa se mantuiasca, este strict deviere de la adevar si dreapta credinta. Asa ca iarta-ma ca nu-i accept mantuirea lui personala sa ma mai influenteze pe mine si pe altii care au nevoie cu adevarat de Hristos.
Am dreptul sa-i pun etichete. Asta este exact ce i-am pus. Nu l-am judecat. In ochii mei predica o erezie si atat
Alt argument esential mantuirii, este sa-l marturisesti pe Hristos. Asa si musulmanii il marturisesc pe Dumnezeu zilnic, si nu au treaba cu Dumnezeul crestin. Ei practic se roaga la dumnezeul pietrelor
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote