View Single Post
  #7  
Vechi 03.03.2024, 22:18:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.095
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Aveti grija ce fel de eretici ascultati
Nu te pripi cu cuvintele, părintele Pimen Vlad a trecut proba timpului și a rezistat acolo pe munte mult timp, mulți nu ar rezista mai mult de 3 zile.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Din pacate el vorbeste foarte frumos si l-am ascultat si eu in 'emisiunea' lui mult timp pana m-am prins ca e lipsit de absolut orice har.
Nu cred că te-ai prins.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Uneori iti e foarte greu sa discerni. Am iesit din iluzie imediat cand am vazut asta vara ca era rupt complet de cuvinte de invatatura cu inspiratie de la Duhul Sfant specifice unei persoane duhovnicesti cand a venit un grup la el, unul din multele pe care l-au vazut pe internet. Si nu putea sa relationeze cu ei normal si sa le raspunda duhovniceste la intrebarile lor, el o tinea tot pe a lui. Si cand intrebau aia mai intens le raspundea, eu de unde sa stiu, ce stiu eu.
Depinde ce întrebări puneau respectivii, poate erau lucruri fără relevanță sau întrebări nerușinate, nu se merge la un duhovnic ca la un ghicitor.
Doi niciun duhovnic nu le știe pe toate, tu te-ai fi smintit și de călugării din Patericul Egiptean care nu doreau să vorbească cu pelerini insistenți ca să nu se răspândească.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Trebuie sa fii atent de la cine te inspiri ca sa poti creste duhovniceste. El a capatat reclama prin siteul si canalul de youtube al lui Teologos. Alt individ lipsit de discernamant, dar cu har mai mare si mai citit decat el. Cand face emisiuni solo, este un teolog de nota 10. Pacat de el ca s-a apucat sa invite in ultima vreme diversi catei cunoscuti de noi cei din lume prostiti cu televizorul, prin 'harul' lor manipulator. Ii aduce acolo sa vorbeasca, aia nici nu-l lasa pe el bine sa-si spuna parerea, si nu realizeaza ca-i spurca in mod direct credinta lui. Ala e acolo ca sa-l influenteze pe el si sa manipuleze opinia publica asa cum e platit, nu da doi lei pe chilia si credinta lui. Interesul lor e strict sa devieze biserica spre ecumenism si antihrist.
Nu am văzut tendințe de ecumensim la ei, faci afirmații prea abrupte sunt doi călugări cu program serios de rugăciune.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pimen si multi ca el de pe acel munte(nu cei care sunt acolo pentru rugaciunea inimii, pustnici si sfinti), formeaza un fel de secta care slaveste pe Maica Domnului mai sus de Hristos, asta chiar daca in acelasi timp ei mentin ritualul de slujba din interiorul bisericii. Sa-mi fie cu iertare, si eu sunt ortodox, dar omul asta nu va va duce spre mantuire niciodata. Se si vede mesajul tipic de mai sus, care il inverteste pe Hristos, stim bine ca El se ocupa cu judecata.
E suficient sa te uiti la 3 filmari cu Pimen si sa auzi Maica Domnului sa ne ajute de 100 ori, si maxim Hristos o singura data.
Sa nu mai credeti tot ce auziti.
Toți călugării de pe Athos au evlavie la Maica Domnului, asta arată că sunt formați în spirit athonit, și Gheron Iosif Isihastul avea evlavie la ea, nu e bine să pui etichete și judecăți dintr-acestea.
Până n-ai avut ajutorul Maicii Domnului nu înțelegi evlavia la ea, gândește-te că ea îi ajută să reziste pe munte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote