View Single Post
  #43  
Vechi 28.02.2024, 06:45:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.024
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu văd antinomia.
Asta am zis și eu; la acest punct se pare că suntem de acord.
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din contra, tu zici că ei s-au depărtat singuri de Biserică iar afurisirea doar întărește asta, pe când antinomia este un contrast formal care nici nu prea există în afara teologiei dogmatice sau metafizicii.
Eu am zis că s-au exclus din Biserică votând această lege care nu-i similară cu răstignirea unui grec, ci cu răstignirea tuturor grecilor. Ei sunt nervoși și nu înțeleg(nici tu) că votând legea, ei au ”semnat în gura mare” o cerere de renunțare la ortodoxie, iar Biserica le-a aprobat-o, le-a validat-o, le-a oficializat-o. Tu ai zis că afurisirea(aprobarea, validarea, oficializarea) e o exagerare!


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Am postat mai sus un articol din Franța care spunea același lucru deci lumea seculară o știe, a zis și schimonahul Teologos Cadar din Sf Munte care e la mănăstire greacă, se vede și din statistici legate de prezența la biserică... Știe cine e intersat.
Nu, nici lumea seculară nu știe, că dac-ar știi și-ar propune alte obiective, dar o promovează insistent (precum Bănescu la noi) și folosește manipulări ca toată lumea s-o creadă; cine e interesat știe asta.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Hristos este capul Bisericii Ortodoxe. Eu ma refeream la instituția jurisdicției grecești...
Oricum greșești.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote