View Single Post
  #9  
Vechi 20.02.2024, 08:44:52
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 408
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi Č™i aici e o diferenČ›ă: să nu le dai ca să nu fie exploataČ›i versus să nu le dai să nu te atace peste 10 ani. În primul caz îČ›i faci griji pentru ei, în al 2-lea caz îČ›i faci doar griji paranoice Č™i de-sine-iubitoare pentru tine.
La cersit da, asa se spune sa nu dai la copii rromi , mai ales că ei sunt pusi de părinti. Duhovnicul meu mi-a zis asta, care E un duhovnic în vârstă si e traditionalist când vine vorba de canoane, învătături si altceva. Drept dovadă ce s-a întâmplat cu acea coliva pe care au aruncat-o pe strada, deci într-un fel are dreptate să nu dăm la acesti rromi bani. Nu poti să arunci mâncarea pe stradă.

Mă gândeam la o cale de mijloc, sa ii pui la treabă daca cersesc bani. Sa le zici sa te ajute cu ceva sa cari sau eu stiu cu altceva si la final sa ii răsplătesti cu bani. Aici nu îti mai faci griji de ce fac ei cu banii, dar ai răsplătit pentru o muncă.

Edit: mersi pentru linkul cu Didahia. Interesant
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 20.02.2024 at 08:47:58.
Reply With Quote