View Single Post
  #24  
Vechi 31.01.2024, 02:36:22
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit #16. 28 ianuarie - Părintele Dionisie Ignat, lucrător tainic al virtuților




Părintele Dionisie Ignat, lucrător tainic al virtuților

Cei ce l-au văzut pe Pr. Dionisie, au observat că „prezența sa avea ceva aparte” și că era „purtător de Hristos”. El „vorbea despre cele două vârfuri are virtuților”: smerita cugetare și dragostea. Dar mai ales le vorbea „despre smerenie. Neîncetat ne vorbea,” mărturisind astfel: „Eu am venit în Sfântul Munte să trăiesc smerenia”.

Astfel, starețul Mănăstirii Vatoped l-a întrebat odată de ce stă în chilia de deasupra grajdului, unde mirosul de la animale intră în chilie. Pr. Dionisie a răspuns: „Când am venit ca frate începător, starețul meu m-a condus la această chilie, zicându-mi: «Aceasta este chilia ta și în această chilie vei rămâne până vei muri!». Iar eu fac ascultare desăvârșită de starețul meu și voi rămâne în această chilie, în care am venit, până voi muri.”

Mărturii de la:
  • Schim. Nikodimos Rantsios (epitropul Mănăstirii „Sfântul Pavel”)
  • Ieroschim. Ciprian Giallouros (starețul Chiliei „Sfinții Arhangheli”, Mănăstirea Iviron)
  • Ieroschim. Ignatie Bozianu (starețul Chiliei „Sfântul Ipatie”, Mănăstirea Vatoped) *
  • Arhim. Efrem Koutsou (starețul Mănăstirii Vatoped) *
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote