View Single Post
  #10  
Vechi 09.12.2023, 23:24:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De ce folosesti limbaj emotional, "sa-si nege radacinile"? Nu ma intereseaza ce-si neaga sau afirma ei, aici e vorba de dat drept de vot unui milion de oameni care nu au nicio treaba cu Romania de mult timp. Eu nu am incredere in sistemul lor de verificare a asa-zisilor "stramosilor romani" si nici in loialitatea lor fata de Romania.
O parte dintre evrei sunt loiali României și o parte dintre ei sunt din familii mixte tată evreu mamă româncă, eu știu personal câțiva care sunt oameni la locul lor.
Nu trebuie toți priviți cu suspiciune, așa și noi poate avem strămoși care s-au creștinat și poate erau evrei în trecut.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ar fi un dezastru sa dai drept de vot atator straini, nu o sa votez pentru asa ceva. Daca vrea sa prioritizeze Romania si romanii din imprejurimi din Europa, da. Daca vrea sa prioritizeze "romanii" din Israel, nu ma intereseaza proiectul lor si sa fie sanatosi.
Nu cred că-i interesează dreptul de vot pe evrei și ei deja au finanțe să cumpere imobile, terenuri, cam tot ce ar vrea, dar n-am văzut un exod al lor spre România, mai degrabă îi scot pe palestinieni din zonele de unde erau ei pe vremea Otomanilor.

Faptul că italienii, olandezii sau arabii au cumpărat mult teren arabil, nu văd să îngrijoreze pe nimeni pe acest forum și dacă n-ai pământ și ai mâncare scumpă cam simte oricine la buzunar că toți mănâncă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote