View Single Post
  #16  
Vechi 25.11.2023, 15:52:37
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.064
Implicit Partea 2

Vedem ideea ca profeții sa se se reincarneze nu era o idee străină atunci .
13. Și venind Iisus în părțile Cezareii lui Filip, îi întreba pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului?
14. Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alții Ilie, alții Ieremia sau unul dintre prooroci.
15. Și le-a zis: Dar voi cine ziceți că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.(Matei cap 16)

" ia insutit ACUM..." Din moment ce tu îți lași toate in aceasta viața, n-ai cum sa le primești tot acum ...Deci clar se referea că în viața urmatoare le va primi multiplicat,iar plata pentru planul astral, viața veșnică...
29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.(Marcu cap 10)
Vedem că nici "Iadul" nici "Raiul" nu sunt locuri definitive pentru suflete.
2. Dacă se vor strecura în locuința morților, de acolo mâna Mea îi va apuca, și de se vor sui în cer, îi voi da jos de acolo;(Amos cap 9)
La fel cum nici moartea sau viața nu sunt definitive.
6. Domnul omoară și învie; El coboară la locuința morților și iarăși scoate.(1Regi cap 2)
Aici vedem că restaurarea finala la înviere constă într-un trup nematerial,care ne scapă din ciclul nașterilor acea piele efemera in postură unui suflet și trup capabil sa îl vadă pe Dumnezeu.
25. Dar eu știu că Răscumpărătorul meu este viu și că El, în ziua cea de pe urmă, va ridica iar din pulbere această piele a mea ce se destramă.
26. Și afară din trupul meu voi vedea pe Dumnezeu.
27. Pe El Îl voi vedea și ochii mei Îl vor privi, nu ai altuia. Și de dorul acesta măruntaiele mele tânjesc în mine.(Iov cap 19)
De 2,3 ori.....
27. Atunci omul privește peste semenii săi și zice: "Păcătuisem și călcasem dreptatea, dar n-am fost pedepsit după faptele mele.
28. Căci El a izbăvit sufletul meu ca să nu treacă prin strâmtorile morții și ochii mei văd încă lumina".
29. Iată toate acestea le face Dumnezeu de două ori, de trei ori cu omul,
30. Ca să-i scoată sufletul din pieire și ca să-l lumineze cu lumina celor vii.(Iov cap 33)
Și acum sa vedem cum traducerea efectiv schimba sensul.Probabil daca Cornilescu știa că traducerea literală implica asemenea dovezi își vedea de treabă,dar BO știa, fiindcă are atâta vechime in combaterea unor adevăruri "dăunătoare".
Vom vedea în două locuri cum traducerea și schimbarea unui singur cuvânt,poate schimba cu totul sensul...

Aici în versiunea Cornilescu avem termenul "țărână"
2 Înainte ca să se fi născut munții
și înainte ca să se fi făcut pământul și lumea,
din veșnicie în veșnicie, Tu ești Dumnezeu!
3 Tu întorci pe oameni în țărână
și zici: „Întoarceți-vă, fiii oamenilor!”
4 Căci înaintea Ta, o mie de ani
sunt ca ziua de ieri, care a trecut,
și ca o strajă din noapte.
5 Îi mături ca un vis:
dimineața sunt ca iarba, care încolțește iarăși:
6 înflorește dimineața și crește,
iar seara este tăiată și se usucă.(Psalmul 90 VDC)
Iar în versiunea ortodoxă termenul " smerenie".
2. Mai înainte de ce s-au făcut munții și s-a zidit pământul și lumea, din veac și până în veac ești Tu.
3. Nu întoarce pe om întru smerenie, Tu, care ai zis: "Întoarceți-vă, fii ai oamenilor",
4. Că o mie de ani înaintea ochilor Tăi sunt ca ziua de ieri, care a trecut și ca straja nopții.
5. Nimicnicie vor fi anii lor; dimineața ca iarba va trece.
6. Dimineața va înflori și va trece, seara va cădea, se va întări și se va usca.(Psalmul 89 Versiune ortodoxa)
In versiunea Cornilescu avem termenul "roata vieții"
6Limba este și ea un foc, este o lume de nelegiuiri. Ea este acela dintre mădularele noastre care întinează tot trupul și aprinde roata vieții, când este aprinsă de focul gheenei(Iacov cap 3 VDC)
In versiunea ortodoxă termenul "drumul vieții"
6. Foc este și limba, lume a fărădelegii! Limba își are locul ei între mădularele noastre, dar spurcă tot trupul și aruncă în foc drumul vieții, după ce aprinsă a fost ea de flăcările gheenei(Același verset cap 6 versiunea ortodoxă)
Deci sa rumegăm puțin informația din cele 2 versiuni de traducere că sa înțelegem implicațiile lor.
Daca spui ...nu întoarce pe om în țărână,tu care spui întoarceți va voi fii ai oamenilor și mai adaugi acest concept de "roata vieții" te-ai dus direct in budism,și tu că biserica ortodoxă nu vrei asta.Tocmai de asta au folosit smerenie și drum....

Pe final niște superbeimagini foarte astrale, plus noțiuni de astrologie...
31. Poți tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanțurile Orionului?
32. Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui?(Iov cap 38)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote