View Single Post
  #14  
Vechi 11.10.2023, 09:32:19
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Starea actuala

Intrebati daca au credinta deplina si certa ca Dumnezeu exista, vedem ca romanii sunt primii dintre tarile ortodoxe europene (si bineinteles dintre tarile "crestine").


* Mai sus, Europa a fost definita excluzand Georgia si Armenia care ne depasesc

Din acelasi studiu: s-a facut un clasament care combina mai multi factori si vedem ca Romania este prima ca religiozitate din Europa (incluzand Georgia si Armenia). Tot aici se poate observa ca Moldova este prima in privinta procentajului de credinciosi care se roaga zilnic (Romania este a 3a acolo).

Aceste date reflecta doar situatia prezenta si e greu de extras informatii de lunga durata, dar nu sunt nici de ignorat cand ne referim la specificul spiritual romanesc.
Cred ca procentul este mult mai mare de atat in toate tarile (inclusiv la noi). Aici nu s-a pus in calcul si islamul. De exemplu, Franta are multi musulmani.

Pe site nu am vazut ca scrie de religia crestin-ortodoxa, ci de cei care cred in Dumnezeu (aici intra si Islamul, al de Allah si celalalte confesiuni crestine). Deci poate fi un pic misleading acest sondaj.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.10.2023 at 09:36:28.
Reply With Quote