View Single Post
  #57  
Vechi 06.10.2023, 12:32:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Deci majoritatea ortodocsilor nu sunt de fapt ortodocsi? Te impartasesti cu ereticii de noi? Si nu folosesc "crestin-ortodox" pentru ca-s sinonime: crestinii sunt ortodocsii si ortodocsii sunt crestinii, e o singura Biserica si un singur crestinism: Biserica Ortodoxa si atat.
Dragul Domnului Iisus, mai putin al meu, nu se incepe cu deci. Aia e o introducere la o concluzie. Pare ca ar fi concluzia trasa de mine dar nespusa, din ceea ce am scris io, insa intrebarile si afirmatiile tale te duc printr-o logica trufase folosita de tine la concluziile tale gresite, nu ele mele, oricat ai sustine si demonstra ca deductia ta e corecta si perfecta pe baza textului meu analizat de tine in sensul ca tu ai facut doar o formalitate aratandu-mi absurditatile pe care le sustin. Absurditatile iti apartin!

Intr-un dialog serios, iti expui argumentele tale, faci o pledoarie serioasa si abea la sfarsit concluzionezi.

Citat:
majoritatea ortodocsilor nu sunt de fapt ortodocsi?
In credinta nu e valabila ca in demoncratie adevarul sau dreptatea majoritatii. O turma mica, un popor al Lui Dumnezeu, o comunitate monahiceasca nu are de ce si pentru ce sa creada si sa se supuna majoritatii oamenilor pentru ca nu e vorba de majoritatea sfintilor ci de majoritatea pacatosilor!

Nu am de unde sa stiu io daca majoritatea ortodocsilor sunt sau nu sunt cu adevarat ortodocsi. Iar faptul ca ei inca nu au auzit, n-au cautat, sau nu cred si in Cuvantul suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale nu-i face mai putin ortodocsi (cu numele) insa ignoranta sau necredinta lor nu-i poate duce in sus ci in mod evident vor fi victime naive adica niste tinte mai usor de tzepuit, deci niste ortodocsi mai usor de smintit si de pierdut.

Citat:
Te impartasesti cu ereticii de noi?
Ma impartasesc cu Domnul Iisus Hristos-Cuvantul ce lucreaza in BOR si in crestin-ortodoxie, mai putin cu noi si mai putin spre deloc cu ereticii sau paganii. N-am sustinut ca Harul Duhului Sfant al smereniei cu inima ar fi eretic in BOR. Deci de ce imi pui intrebari ciudate de parca as socoti eretici pe cei ce nu primesc Cuvantul? Nu ii socotesc eretici ci daca au cautat si au cercetat si au ajuns sa refuze atunci ii socotesc pripiti si ca nu le-a fost lor descoperit inca acest mare dar care vine doar prin cercetare personala si Credinta! Fiecare citind cu buna credinta, audiind, cercetand se poate lamuri si sa-si schimbe apoi viata conform cu pretentiile Domnului pentru poporul Sau. Nu pot io da o sentinta, nu-s Dumnezeu si nici inchizitia sa sustin ca daca io primesc si cred in Cuvant atunci io sunt drept credincios si cel ce nu primeste e eretic desi Domnul asa a spus, cand a trimis pe apostolii Sai, "cei ce vor crede se vor boteza iar cei ce nu vor crede se vor osandi". Deci ei insisi se vor osandi si se vor eretiza daca vor persista in neprimire si in necredinta si nu e treaba mea sa-i osandesc ci e treaba mea doar sa ma pazesc de necredinta lor turbata. E treaba lor si alegerea lor viitorul sufletului lor si nu a mea. Deocamdata nu s-a ridicat Harul din BOR asa ca ma impartasesc mai departe cu Sfintele Taine fara probleme de natura eretica.

Citat:
Si nu folosesc "crestin-ortodox" pentru ca-s sinonime: crestinii sunt ortodocsii si ortodocsii sunt crestinii, e o singura Biserica si un singur crestinism: Biserica Ortodoxa si atat.
Adica io-s analfabet si nu pricep ca ortodoxia e un termen sinonim cu crestinismul?

Nu dragul domnului Iisus, mai putin al meu, nu asa stau lucrurile, ci cel rau a sters numele Domnului Christos din numele bisericii Sale ca sa induca ideea unei dreptati ortodoxe, a unei drepte credinte fara de Domnul Iisus Hristos-Cuvantul si fara Crucea pastoririi si rabdarii Sale, a sters satana din numele bisericii si din mintile oamenilor pentru ca fara numele de crestin credinciosii din ea cel rau ar fi vrut ca ei sa devina mai rai si mai salbatici, mai cruzi, mai putin iubitori si jertfelnici, mai confuzi si mai putin credinciosi Domnului, asemanandu-se ei cu viata lor cu dreptatea si ortodoxia lumii, slujind justitiei lumii, cruzimilor si silniciilor ei. Deci Biserica Domnului nu e Biserica Ortodoxa si atat ci e Biserica CRESTIN-Ortodoxa in care la loc de mare cinste stau si Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale, o biserica Apostolica crestina intemeiata de intaii chemati dintre apostoli, si o Biserica Apocaliptica in care proorociile daruite sf. Apostol si Evanghelist Ioan acum aproape 2000 de ani se implinesc de catre Cuvantul lui Dumnezeu ce se scrie in carti de aproape 70 de ani!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2023 at 12:50:08.
Reply With Quote