View Single Post
  #5  
Vechi 05.10.2023, 14:18:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Sfinți români și protoromâni

Conform Basilica.ro, BOR a canonizat puțin peste 150 de sfinți până în prezent. Din aceștia, peste jumătate (55%) sunt mucenici, un sfert sunt cuvioși, restul fiind în mare parte ierarhi, cu exceptia voievozilor și a unor preoți mărturisitori.

Terminologie

Dacă nu e clar:
  • cuvios = monah sfânt;
  • mucenic = sfânt care a murit pentru credință;
  • mărturisitor = sfânt care a suferit pentru credință dar nu a fost martirizat.

Observații:
  • Majoritatea sfinților români sunt mireni mucenici, dar aceștia vin copleșitor din primul mileniu (deci „protoromâni”).
  • Din al doilea mileniu, au fost în principal canonizați cuvioși și clerici.
  • Nu cred că există un mirean canonizat care să nu fi fost mucenic, indicând că, cel puțin în România, mireanul se sfințește în special prin mucenicie în loc de hirotonie.
  • Tot la fel, nu cred că există preot canonizat care să nu fi fost mărturisitor (doar ierarhi), indicând necesitatea preoților de a se jerfi mai mult.
  • Cea mai mare grupă după mucenici sunt cuvioșii, arătând importanța monahismului în România, dar și dimensiunea inerent jertfelnică a vieții monahale.

Concluzie

Grupele principale sunt deci: mireni mucenici, monahi, ierarhi, preoți mărturisitori, și voievozi. Conform canonizărilor, România cinstește martirii cel mai mult, indiferent de faptul că nu au fost nici călugări, nici preoți, nici ierarhi. După, românii cinstesc cel mai mult călugării, arătând importanța monahismului pentru România.

Cu alte cuvinte, s-ar putea zice că românii vor fapte, trăire prin autencitate duhovnicească. Să nu uităm că deși Părintele Dumitru Stăniloae va fi propus pentru canonizare curând, este propus ca un preot mărturisitor din cauza suferințelor trăite în închisori comuniste, nu ca preot teolog pentru cărțile scrise!

Părere personală

Având în vedere cele menționate și altele, oare nu cumva se cere reactualizarea obiceiului de a cinsti mireni mucenici? Eu cred că avem destui care așteaptă! Doamne ajută!

Apendice

Între timp, am făcut tabelul de mai jos pentru OrthodoxWiki aici.

__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 31.01.2024 at 14:53:15.
Reply With Quote