View Single Post
  #51  
Vechi 04.10.2023, 17:49:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Dacă noi am fi niște creștini mai bine pregătiți și duhovnicește, și cultural (unde cultural înseamnă cunoașterea temeinică a Sfintei Scripturi plus a Sfintei Tradiții), am rezista mai bine și poate i-am convinge și pe unii dintre ei să se lase de erezii, chiar atunci când ei abordează cu îndrăzneală pe stradă!
Asta mi se pare o capcana, sa crezi ca-i vorba de stiut mai multe.

1 Corintieni 2, 4-5
Citat:
Iar cuvântul meu și propovăduirea mea nu stăteau în cuvinte de înduplecare ale înțelepciunii omenești, ci în adeverirea Duhului și a puterii, pentru ca credința voastră să nu fie în înțelepciunea oamenilor, ci în puterea lui Dumnezeu.
Noua ne zice Sfantul Serafim din Sarov: dobandeste duhul pacii si mii in jurul tau se vor mantui.

E bine sa citim Scriptura bineinteles, dar nu din motivele gresite. Nu facem concurenta cu neoprotestantii la memorat citate. Ti-ai facut cruce ca asa ti-a zis duhovnicul tau, arata smerenie si e mai convingator inimii razboinice decat sa stii nu stiu ce citate. Nu e vorba sa convingi pe loc, e vorba sa incolteasca ceva cald in inima lor care poate sa infloreasca in timp fara ca ei macar sa stie. De la caz la caz.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote