View Single Post
  #4  
Vechi 01.10.2023, 21:42:46
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 774
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Doamne ajuta!

Citat:
Dar Armenia are din păcate probleme cu învățătura de credință monofizită
Armenia, da, e cu invatatura miafizita. Nu i-am trecut la biserici ortodoxe, nu? Doar pe georgieni. De Armenia doar am amintit ca ne intrec la metrica mentionata, si nu voiam sa o las nementionata sa para ca ascund acest lucru. Nu era inclusa in imaginea gasita pe internet, dar e parte din rezultatele studiului.

Citat:
Acestor comunități li se mai spune „ortodocși orientali”, în timp ce noi, grecii și restul intrăm la „ortodoxie greacă”
Acum ne spun noua "ortodocsi rasariteni" (Eastern Orthodox) si lor "ortodocsi orientali" (Oriental Orthodox). Tot e o mare problema ca rasaritean si oriental sunt sinonime! Deci lumea crede ca e acelasi lucru. Dar nici "grec" nu puteau sa continua sa ne zica ca se suparau rusii.


Citat:
Ca popor ortodox care are același alfabet cu Vestul, ne putem considera mai sensibili la învățăturile occidentale, care pot să și strice credința dacă nu avem suficientă verticalitate + luare-aminte.
Da! Daca mai tinem minte, la inceputul mileniului trecut, exista cuvantul "latinophrone" sau "minte-latinizata" referindu-se la ortodocsi care incepusera sa gandeasca in categorii scolastice fara sa isi dea seama. Exista ispita limbii, dar cred ca poate fi folosita in scopuri bune daca avem oameni intelepti.

Citat:
De asemenea suntem una dintre țările care nu merg pe calendarul vechi, dar știu că nici nu respectăm perfect calendarul gregorian în Biserică, ci o variantă de calendar iulian îndreptat. Avem și acel dualism când serbăm Crăciunul pe stil nou și Paștile pe stil vechi, ca să nu fim defazați calendaristic față de ruși și ucraineni, de pildă! Dar nu suntem unici aici, că și Grecia, Bulgaria, Ierusalimul... fac ca noi.
In legatura cu calendarul, din cate stiu am facut cam ce-au facut grecii, nu? Am hotarat cu totii ca desi unii schimba calendarul si unii nu, macar Pastele sa-l tinem in aceeasi zi ca este centrul liturgic al anului ortodox. Mi s-a parut aici o alegere facuta mai pragmatic si mai putin duhovnicesc, din interese comerciale cu tarile europene. De judecat nu am priceprea sa judec.

Citat:
Noi în istorie, mă refer în special la Transilvania, am dat și o pildă remarcabilă de toleranță religioasă și conviețuire cu oamenii care aveau învățături eretice
Despre toleranta religioasa, de acord. N-am vrut sa fiu prea controversat, dar mie mi se pare ca si convietuirea cu neoprotestantii este un semn al "specificului spiritual" al nostru. Nici nu cred c-am mai auzit termenul "neoprotestant" in alta parte sau in engleza. Tot la fel, noi suntem putinii care avem nume pentru "francmasonerie". Limbajul arata si cu ce ne-am confruntat si cum am incercat sa-i identificam.

Citat:
Este adevărat că latiniștii greco-catolici au contribuit la (re)latinizarea limbii noastre, însă una este cultura lingvistică și alta lucrarea mântuirii! Să nu uităm că împărțirea omenirii în limbi diferite a început ca pedeapsă pentru dezmățul sufletesc de la Turnul Babel, așadar nu are cum să fie mai importantă limba decât dreapta credință și mântuirea noastră!
Punctezi bine ca "relatinizarea" a fost inceputa de greco-catolici. Cat despre importanta limbii, bineinteles nu e atat de importanta, dar eu cred ca are valoare duhovniceasca! Asa au fost crestinizati slavii, prin traducerea slujbelor in limba lor. Este ceva tainic in limba unui popor. Cand catolicii tineau cu dintii de latina si nu reuseau sa faca progres in est, bizantul a inteles legatura puternica dintre limba si credinta.

Citat:
să avem și noi un Synodicon al Ortodoxiei care să fie citit în prima duminică din Postul Mare!
Synodikon, eu nu stiu de ce noi nu il avem, tu stii? Stiu ca grecii il au, dar ce alte tari il au sau nu-l au si de ce? O fi vreun motiv bun si nu stiu. Si mie mi-ar fi placut, dar poate e un motiv care ma depaseste.


Citat:
Și bineînțeles Synodiconul să fie actualizat cu greșelile moderne, ca de ex. credința în reîncarnare, idolatrizarea horoscopului, credința că Dumnezeu este „o forță creatoare” sau ereziile dintr-al doilea mileniu din protestantism și catolicism. Ne-ar ajuta aici și dacă s-ar mai face un Sinod Panortodox care să fie mai reușit decât cel din 2016.
Din cate stiu, reincarnarea (metempsihoza) si horoscopul (astrologia) au fost anatemizate in sinoadele din primul mileniu. Mie nu mi se pare ca e necesara vreo actualizare, mi se pare ca Duminica Triumfului Dreptei Credinte e suficienta sa raspunda tuturor ereziilor vechi sau noi. Cat despre inca un sinod asa-zis panortodox, Doamne fereste! La cum arata acum relatiile inter-ortodoxe si inter-confesionale, mai bine mai asteptam. Oricum nu vad ce e de discutat asa de important.

Citat:
E posibil ca țara noastră să mai crească și să se mai maturizeze în Biserică și în istorie dacă nu se mai fac atâtea păcate (inclusiv avorturi).
Zici bine de avorturi. Ortodocsii au rata de avort mai mare ca toate tarile! Pe-asta n-am inclus-o, dar e adevarata! Si mai sunt: Romania are foarte multe fete care se prostituteaza online.

Citat:
Cu oarecare străduință cred totuși că putem conta mai mult în Ortodoxia pământească și în câteva decenii, nu neapărat pe la anul 2150!
Eu nu o vad inca. Sunt dezamagit de situatia curenta. Ierarhi, preoti, calugari, teologi, si mireni. Sunt dezamagit la toate nivelele. Sa dea Domnul sa n-am dreptate.

Edit: Scuze, dezamagit nu e cuvantul potrivit, doar ca nu am asteptari si nu cred ca suntem pregatiti. Biserica e clar cu mult deasupra restului instiutiilor dpdv calitativ deci nu am de ce sa fiu dezamagit ca n-ar fi avut ce sa ma amageasca sa ma astept la mai mult. Doar nu cred ca e o perioada de performanta.

Citat:
Seară frumoasă!
Si tie, multumesc pentru contributia frumoasa si bogata. Trebuie sa ma mai gandesc la ce-ai spus. Si eu ma gandeam sa includ ca noi am avut cea mai lunga rezistenta anti-comunista dar si rusii au avut foarte multi martiri. Plus manastiri, ma gandeam daca nu cumva avem cele mai multe pe metru patrat, dar nu stiu. Ce "avem" nu e independent de ce "suntem" ca am reusit sa "avem" doar ca "am fost" si daca "am fost" o sa "mai fim" cu ajutorul lui Dumnezeu. Cu Pr. Staniloae n-am vrut sa ma bag sa-l compar cu Florovsky, Lossky, Meyendorff, Bulgakov, Romanides, Yannaras, etc. Parerea mea, Pr. Staniloae a fost cel mai echilibrat si cel mai solid. Cu Synodikon si la fel cu Sinoadele Ecumenice VIII si XIX, nu mi-e inca clar ce motiveaza discrepanta intre bisericile ortodoxe. Trebuie sa mai citesc. Diferentele intre biserici se mai pot intelege prin diferentele liturgice si diferentele hagiografice. Insa asta trebuie aprofundat, poate au scris altii.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 02.10.2023 at 15:04:46.
Reply With Quote