View Single Post
  #27  
Vechi 30.09.2023, 12:23:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
un spirit aristocratic
Mie asta mi se pare o mare inselatorie, cu spiritul aristocratic. Era si in vest in interbelic un curent din asta pagan condus de Julius Evola si inspirat de Rene Guenon (perenialist), toate fiind in final inspirate din spiritul grec antic pagan (modelat dupa ideea de "arete"). Astea toate mi se par distrageri pagane, ca Dumnezeu cand S-a facut om a venit la sarmani, pacatosi, amarati, nu la cine stie distinsi. Asta cu cautarea spiritului aristocratic mi se pare periculoasa ca sunt multe ispite si lumea se poate pierde in pacaleli si impresii. Imi place spiritul nearistocratic de taran roman, e mai aproape de Hristos si traieste mult mai adanc, nu se pierde in fandoseli.

Citat:
Mi-e scârbă de trădarea românilor, de ura românului față de român
Pai na, daca nu-ti place ura romanului fata de roman, n-o mai promova si tu facand romanii neintelingenti, etc. Datoram foarte mult taranului roman pentru pastrarea ortodoxiei, si asta e mai important ca orice alt lucru de pe pamant.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote