View Single Post
  #19  
Vechi 27.09.2023, 12:48:29
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Tot gândindu-mă (deși știu că gândirea este cam „interzisă”, să zic așa, din punctul de vedere al IPS-ului Streza, cel puțin pentru anumite categorii de oameni) încep să cred că de fapt IPS Streza are foarte mari probleme nu doar cu ceea ce a menționat „biroul de presă”, anume acele raporturi vizând ceva aprobări, ci chiar în ceea ce privește conținutul acestui așa-zis documentar, avînd în vedere că era probabil singurul ierarh căruia i s-a adus la cunoștință despre proiectul de facere a acestui film, și avînd în vedere că Arsenie Boca devenise personalitate tot mai cunoscută, chiar dacă POST-MORTEM.

Au mai fost și alte documentare făcute despre Arsenie Boca, astfel IPS Streza trebuie să prezinte public despre ce așa-zis documentar, despre ce soi de documentar ar fi fost vorba, ce i s-a adus la cunoștință și ce a insistat „dumnealui” să i se aducă la cunoștință din partea realizatorilor filmului. Că dacă în așa hal a transmis „domnu Streza” că se ocupă, că se îngrijește, că protejează, că apără pe credincioși în general și personalități în special, de exemplu cum este personalitatea POST-MORTEM Arsenie Boca, atunci eu cred că IPS Streza are probleme foarte mari de credibilitate din partea credincioșilor. (Bine, în realitate, eu am deschis mai multe subiecte de dezbateri în care IPS Streza are probleme foarte mari din punctul de vedere al actului de conducere, deci ceea ce i s-a întîmplat ca să zic așa lui Arsenie Boca nu este chiar așa de mirare, pentru că IPS Streza are probleme foarte mari în general, nu doar în această speță.)

În ciuda acestor lucruri, IPS Streza este cumva părtaș la această operațiune de prezentare a „Arhiepiscopiei Sibiului” ca fiind un fel de luptătoare împotriva neomarxiștilor și în favoarea valorilor spirituale și naționale. Totuși faptul că IPS-ului Streza nu îi este deloc menționat numele în această operațiune, nici pe sait și nici public, mă face să cred că de fapt IPS Streza se simte „cu musca pe căciulă”, că el „fluieră în biserică”, avînd în vedere lucrurile menționate de mine mai sus și faptul că, ÎNTR-UN MOD ABSOLUT SUSPECT ȘI INCALIFICABIL, nimeni din presă nu pune astfel de întrebări privitoare la felul în care IPS Streza și alții din administrația „dumnealui” s-au preocupat de imaginea lui Arsenie Boca care avea să fie transmisă prin intermediul acestui film, ȘI ÎN SPECIAL în timpul realizării filmului, nu acum să facă pe „eroii și vitejii” după ce „a aterizat meteoritul”, că acum unele mișcări sînt ceva cam tardive, tardive și suspecte.

Last edited by David_1859; 27.09.2023 at 12:55:46.
Reply With Quote